X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Szef komisji rolnictwa o specustawie: to wielki krok w walce z ASF-em

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 16:50
Uchwalenie w końcu roku specustawy dotyczącej walki z Afrykańskim Pomorem Świń jest w ocenie ekspertów milowym krokiem na drodze do powstrzymania epidemii w Polsce. Stanowi też odpowiedź na sugestie Komisji Europejskiej, która stwierdziła, że odstrzał dzików w celu redukcji ich populacji jest jednym z właściwych sposobów radzenia sobie z rozprzestrzenianiem się ASF. 
Audio
  • Poseł PiS Robert Telus - przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa - mówi o walce z ASF w Polsce. (Dariusz Kwiatkowski)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: jfwalker/shutterstock

Komisja podkreślała przy tym znaczenie współpracy z myśliwymi. Jednak w Polsce aktywność tych ostatnich na polu zwalczania ASF okazała się niewystarczająca. Dlatego specustawa przewiduje uczestniczenie w polowaniach wojska, policji i strażaków.

polowanie 2.jpg
Polowanie na dziki tylko z odkażonym sprzętem? Nowy projekt resortu rolnictwa

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Czy nowa ustawa ułatwiająca polowania jest potrzebna?

Duże nadzieje z nowymi uregulowaniami wiąże poseł PiS Robert Telus - przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa.

Jak komentował w radiowej Jedynce - ustaw w sprawie ASF było już kilka, ale ta ostatnia pozwala w odstrzale dzików korzystać z pomocy służb mundurowych. "Jest to wielki krok w walce z ASF-em" - podkreślł poseł.

asf free 1200.JPG
Minister rolnictwa: specustawa pomoże zwalczać afrykański pomór świń

Istotnym elementem walki z Afrykańskim Pomorem Świń jest przestrzeganie zasad bioasekuracji. Dotyczy to zarówno rolników jak i myśliwych. Niestety, ci ostatni, nie zawsze stosują się do reguł  zawartych w przepisach sanitarnych.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Pięciokrotnie większa premia za odstrzał dzików. Niemcy walczą z ASF 

Pomoc dla rolników w związku z ASF

Od 28 lutego do 28 marca 2020 r. można składać w oddziałach regionalnych ARiMR wnioski o przyznanie pomocy na rozpoczęcie działalności pozarolniczej finansowanej z PROW 2014-2020.

Nabór jest przeznaczony jest dla tych rolniczych rodzin, które na terenach wiejskich objętych ASF prowadzą chów lub hodowlę trzody chlewnej i chcą z niej zrezygnować.

O premię może ubiegać się rolnik, małżonek rolnika lub domownik, który m.in. podlega ubezpieczeniu w KRUS w pełnym zakresie nieprzerwanie co najmniej od 12 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy.

Ponadto rolnik musi mieć przyznaną jednolitą płatność obszarową do użytków rolnych wchodzących w skład gospodarstwa za 2019 r., a jeżeli jej nie otrzymał, musi mieć przyznaną taką płatność za 2020 r. W tym drugim przypadku dokument potwierdzający przyznanie jednolitej płatność obszarowej za 2020 r. można dostarczyć na etapie składania wniosku o wypłatę premii.

Dariusz Kwiatkowski, Polskie Radio Program 1, PR24, akg

Zobacz więcej na temat: ASF Dariusz Kwiatkowski
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niemcy postawią duży płot na granicy z Polską. Wszystko przez ASF

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2019 11:25
Niemiecki kraj związkowy Brandenburgia postawi w najbliższych dniach wzdłuż Odry i Nysy Łużyckiej płot o długości 120 kilometrów. Ma on zapobiec przedostaniu się dzików zarażonych afrykańskim pomorem świń z Polski do Niemiec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister rolnictwa: specustawa pomoże zwalczać afrykański pomór świń

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2019 18:31
Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski powiedział w radiowej Trójce, że projekt ustawy o zwalczaniu wirusa ASF (afrykańskiego pomoru świń) reguluje m.in. zapisy dotyczące polowań. W czwartek odbyło się pierwsze czytanie projektu, który zakłada między innymi odstrzał sanitarny dzikich zwierząt przez policjantów, strażaków, funkcjonariuszy Straży Granicznej i żołnierzy oraz zakaz blokowania polowań przez ich przeciwników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pięciokrotnie większa premia za odstrzał dzików. Niemcy walczą z ASF

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2020 10:18
Bawarskie ministerstwo ochrony środowiska poinformowało w niedzielę, że zwiększa aż pięciokrotnie premię za odstrzał dzików, aby zapobiec przeniknięciu do tego landu afrykańskiego pomoru świń (ASF). Myśliwi mogą otrzymać nawet 100 euro za odstrzelonego dzika.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy nowa ustawa ułatwiająca polowania jest potrzebna?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 14:00
Coraz częściej aktywiści Ruchu Antyłowieckiego blokują polowania, uniemożliwiając w ten sposób m.in. odstrzał dzików. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polowanie na dziki tylko z odkażonym sprzętem? Nowy projekt resortu rolnictwa

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 16:05
Podczas polowania na dziki myśliwi będą musieli używać odkażonego sprzętu i obuwia, a patroszenie zabitych zwierząt będzie się musiało odbywać na powierzchni nadającej się do mycia - zakłada projekt rozporządzenia ministra rolnictwa.
rozwiń zwiń