X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Zwolnienie ze składek na ZUS. Przybywa płatników objętych pomocą

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 14:21
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zatwierdził zwolnienia z opłacania składek za marzec 2020 r. dla kolejnych płatników składek. Pomoc objęła już łącznie blisko 800 tys. płatników na łączną kwotę około 1,5 mld zł – poinformowała prezes ZUS Gertruda Uścińska.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Whitelook/ Shutterstock

- We wtorek na kontach płatników składek łącznie będą już widoczne efekty pozytywnej obsługi 792 409 wniosków o zwolnienie za marzec 2020 r. na łączną kwotę ok. 1,5 mld. – podał ZUS.

zus_coronavirus1200.jpg

Zaznaczono, że - ZUS na bieżąco rozpatruje wnioski o świadczenie postojowe. Do przedsiębiorców oraz osób wykonujących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych trafiło już około 438 mln zł. Tylko we wtorek na konta przelano ponad 51,3 mln zł.

- Cały czas pracujemy nad tym, aby wnioski były jeszcze szybciej rozpatrywane. Udoskonalamy nasz system do automatycznego przetwarzania dokumentów. Robimy wszystko, aby przedsiębiorcy otrzymali potrzebną im pomoc. W najbliższych dniach przedsiębiorcy otrzymają informację o zwolnieniu na Platformie Usług Elektronicznych – powiedziała prezes ZUS.

zus_klient1200.jpg
Zwolnienie z ZUS przez 3 miesiące. Na ratunek najmniejszym firmom

Przypomniała, że ze zwolnienia ze składek mogą skorzystać małe firmy zgłaszające do 9 osób do ubezpieczeń społecznych. Zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby. Ze zwolnienia mogą skorzystać także samozatrudnieni z przychodem do 15 681 zł (300 proc. przeciętnego wynagrodzenia).

Wprowadzone zmiany w tarczy 2.0 przewidują również, że ze zwolnienia mogą skorzystać firmy zgłaszające do ubezpieczeń od 10 do 49 osób. W ich przypadku zwolnieniem zostanie objęte 50 proc. kwoty składek wykazanej w deklaracjach rozliczeniowych.

>>> CZYTAJ TAKŻE ZUS: wniosek o odroczenie składek już do pobrania. Zobacz, jak go wypełnić

Krąg podmiotów uprawnionych do zwolnienia ze składek poszerzył się także o spółdzielnie socjalne. W ich przypadku nie ma znaczenia liczba osób zgłaszanych do ubezpieczeń. Ze zwolnienia ze składek mogą skorzystać również firmy założone w lutym i marcu. Ponadto, przy ustalaniu liczby ubezpieczonych nie bierze się pod uwagę pracowników młodocianych.

PAP, PR24, akg

Czytaj także

Zwolnienie z ZUS przez 3 miesiące. Na ratunek najmniejszym firmom

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2020 17:50
Całkowite zwolnienie z ZUS przez 3 miesiące dla mikrofirm, a także dla samozatrudnionych, jeśli odczuli spadek przychodów – to poprawki, które zgłosił do pakietu antykryzysowego dla przedsiębiorstw prezydent Andrzej Duda. W naszym kraju ponad 600 tys. mikrofirm zatrudnia 1,7 mln pracowników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ZUS: wniosek o odroczenie składek już do pobrania. Zobacz, jak go wypełnić

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2020 18:45
Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać m.in. z odroczenia składek na ubezpieczenia społeczne ze względu na epidemię koronawirusa, mogą już skorzystać z uproszczonego wniosku – poinformowała prezes ZUS Gertruda Uścińska. Wniosek jest dostępny na stronie internetowej ZUS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"DGP": tarcza antykryzysowa 2.0. Więcej uprawnionych do "wakacji" od składek na ZUS

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2020 12:40
Rozszerzenie kręgu przedsiębiorców, którzy będą uprawnieni do skorzystania z 3-miesięcznych "wakacji składkowych" o płatników zgłaszających do ubezpieczenia do 49 osób - to jedno z założeń projektu zmian dot. tzw. tarczy antykryzysowej, do którego dotarł "Dziennik Gazeta Prawna".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd wzmacnia tarczę antykryzysową. Zobacz nowe rozwiązania

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2020 17:50
Firmy zatrudniające od 10 do 49 pracowników też będą mogły korzystać 3-miesięcznych "wakacji składkowych", ulga wyniesie 50 proc. składek - a proponowane zmiany będą kosztować finanse publiczne ok. 18,5 mld zł. - to tylko niektóre z założeń przyjętego przez rząd projektu tarczy antykryzysowej w poszerzonej wersji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Masz zadłużoną firmę, sprawdź czy musisz płacić składkę na ZUS

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 16:15
Ze zwolnienia nie skorzystają firmy, które w 2019 r. miały zadłużenie z tytułu składek za okres równy lub dłuższy niż 12 miesięcy; o pomoc mogą się ubiegać za to firmy, które podpisały z ZUS umowę ratalną lub nie opłacały składek np. przez 6 miesięcy - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
rozwiń zwiń