Trzy rodzaje pomocy dla firm. Wsparcie w ramach "nowej szansy"
Ministerstwo Rozwoju spodziewa się, że rocznie około 240 firm skorzysta z mechanizmu zawartego w ustawie związanej z tzw. Polityką Nowej Szansy - zapowiedział wiceminister rozwoju Krzysztof Mazur. Przewiduje ona wsparcie dla zachowanie płynności w firmach w czasie ich restrukturyzacji lub likwidacji.
2020-06-01, 15:45
Posłuchaj
- Liczymy, że średnio rocznie skorzysta z tego mechanizmu około 240 przedsiębiorstw - powiedział Mazur.
Powiązany Artykuł
Nowe rozwiązania dla firm, które wpadły w kłopoty z powodu koronawirusa. Oto propozycje rządu
Dodał, że budżet nowego mechanizmu to 120 mln zł rocznie przez 10 lat, czyli w sumie 1,2 mld zł.
Pieniądze mają być przeznaczone na zachowanie płynności firmy w czasie restrukturyzacji lub likwidacji
Chodzi o uchwaloną w czwartek przez Sejm ustawę o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców. Pomoc ta ma polegać na zapewnieniu przedsiębiorcy płynności na czas potrzebny do opracowania planu restrukturyzacji lub przeprowadzenia sprawnej likwidacji.
Ustawa przewiduje trzy rodzaje pomocy
Mazur powiedział, że firmy będą mogły skorzystać z trzech rodzajów pomocy. Pierwszy z nich to pomoc w formie pożyczki krótkoterminowej na sześć miesięcy, druga forma to pomoc na tymczasową restrukturyzację na 18 miesięcy.
"Trecie rozwiązanie, na 10 lat, na typową restrukturyzację. Tutaj mówimy o większych zakładach, takich, które potrzebują wymienić całą linię produkcyjną, mają koszty związane na przykład z marketingiem, wypuszczaniem nowego produktu na rynek" - powiedział Mazur.
Wiceminister podkreślił, że z instrumentów będą mogły skorzystać zarówno małe, jak i duże firmy.
IAR, PAP, jk
REKLAMA