Bezpieczna, szybsza i bardziej dostępna kolej na Warmii i Mazurach
Modernizacja linii kolejowych, budowa nowych przystanków, remont dworców, a także nowe centrum sterowania ruchem. Od kilku lat na Warmii i Mazurach prowadzone są inwestycje, które mają zrewitalizować kolej w tym regionie. Dziś tereny niektórych inwestycji odwiedził minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
2020-06-24, 16:40
W Olsztynie powstaną trzy nowe przystanki kolejowe; Olsztyn Likusy, Olsztyn Redykajny oraz Olsztyn Szkoła. Staną się one zarówno elementem kolei aglomeracyjnej, która ułatwi poruszanie się po Olsztynie i jego okolicach, jak i usprawnią podróżowanie do takich miast, jak Elbląg, Braniewo czy Morąg. Koszt tej inwestycji to ponad 66 milionów złotych. Część kosztów pokryją fundusze Unii Europejskiej.
Przystanki będą wyposażone w nowoczesne oświetlenie, powierzchnie antypoślizgowe, wiaty, barierki oraz w system informacji pasażerskiej. Osoby niepełnosprawne będą miały do dyspozycji na wszystkich trzech przystankach specjalne pochylnie, ścieżki dotykowe oraz prowadnice. Zakończenie tej inwestycji planowane jest na koniec tego roku.
Minister Andrzej Adamczyk podkreślił w swojej wypowiedzi, że nowe przystanki poprawią dostęp do kolei, a podróże staną się bardziej komfortowe zarówno dla mieszkańców Olsztyna, jak i dla okolicznych małych miejscowości.
Powiązany Artykuł
Czy inwestycje kolejowe wpłyną na naszą gospodarkę?
Kolejarze prowadzą prace modernizacyjne na linii Olsztyn–Ełk na odcinku Szczytno – Pisz – Ełk. Wartość tego projektu przekracza 300 milionów złotych. Przedstawiciele PKP – Polskich Linii Kolejowych podkreślają, że trasa ta będzie służyć zarówno mieszkańcom jak i turystom, którzy co roku odwiedzają ten region.
REKLAMA
Pociągi już w tej chwili kursują na odcinku Szczytno–Ełk. Podróż zajmuje w tej chwili nieco ponad dwie godziny. Docelowo czas ten skróci się do półtorej godziny. Po remoncie czas przejazdu z Olsztyna do Ełku potrwa nieco ponad dwie godziny.
Powiązany Artykuł
Powstanie kolejna wielka inwestycja kolejowa - połączy Gdańsk z Warszawą i Centralnym Portem Komunikacyjnym
Pod koniec kwietnia Polskie Koleje Państwowe podpisały umowę na budowę nowego dworca w Nidzicy. Będzie to tak zwany dworzec systemowy skonstruowany z modułów, z możliwością dobudowy kolejnych. Wartość kontraktu to 17 milionów złotych. Obejmuje on wyburzenie starego budynku, który powstał w 1961 roku, budowę samego dworca, a także zagospodarowanie okolicznego terenu.
Dworzec powstanie przy remontowanej linii 216, która zostanie otwarta jeszcze przed zakończeniem inwestycji, czyli pod koniec tego roku. Budynek będzie miał około 300 metrów kwadratowych powierzchni. Kolejarze wyposażą go we wszelkie wygody dla pasażerów, także tych niepełnosprawnych.
Pierwszy dworzec systemowy oddano we wrześniu 2015 roku w miejscowości Nasielsk na Mazowszu.
REKLAMA
Aleksander Pszoniak, PR24, akg
REKLAMA