Przedstawiciele stron i eksperci opracują plan wyjścia z kryzysu dla PGG

Plan naprawczy dla pogrążonej w kryzysie Polskiej Grupy Górniczej (PGG) opracuje wspólny zespół, w skład którego wejdą przedstawiciele zarządu spółki, związkowcy i eksperci - poinformował w Katowicach rzecznik Ministerstwa Aktywów Państwowych (MAP) Karol Manys.

2020-07-28, 14:40

Przedstawiciele stron i eksperci opracują plan wyjścia z kryzysu dla PGG
Rzecznik Ministerstwa Aktywów Państwowych Karol Manys rozmawia z dziennikarzami,. Foto: PAP/Andrzej Grygiel

Przygotowany wcześniej przez zarząd PGG program naprawczy, zakładający m.in. likwidację kopalń Ruda i Wujek oraz zmiany w wynagrodzeniach górników, formalnie nie został we wtorek przedstawiony związkowcom. Powodem był brak akceptacji, wyrażany w ostatnim czasie przez przedstawicieli związków w odniesieniu do nieoficjalnych informacji o zawartości programu.

Powiązany Artykuł

górnictwo free 1200.jpg
Prezes PGG: bądźmy ostrożni, bo widzimy, co dzieje się wokół górnictwa

Brak akceptacji związkowców dla programu naprawczego

Dokument nie został oficjalnie przedstawiony, ponieważ - "już wiadomo, że ten plan nie spotkał się ze zrozumieniem i akceptacją strony społecznej" - powiedział Manys. - Szkoda czasu na dyskusję o dokumencie, o którym z góry wiadomo, że nie uzyska akceptacji - wyjaśnił.

Rzecznik MAP potwierdził, że zarząd PGG przygotował szczegółowy plan restrukturyzacji spółki (o jego zawartości w ostatnich dniach nieoficjalnie informowały media - PAP), ponieważ jednak związkowcy - na podstawie nieoficjalnych informacji - nie zaakceptowali go, ze strony wicepremiera Jacka Sasina padła propozycja powołania zespołu, który wypracuje ostateczny program.

Powiązany Artykuł

elektrownia konwencjonalna dym prąd free shutter 1200.jpg
Pandemia zmniejszyła zapotrzebowanie na prąd

W poszukiwaniu "alternatywnego rozwiązania"

- Ten dokument, zanim został przedstawiony górnikom, spotkał się z ostrą reakcją, ostrą kontestacją ze strony związków zawodowych. W związku z czym od razu padła propozycja, że w takim razie będzie najlepiej - żeby nie tracić czasu, którego nie ma - przejść wspólnie ze związkowcami tę propozycję, popracować na dokumentach, i być może uda się wypracować jakieś rozwiązanie alternatywne, które będzie w pełni akceptowalne dla strony społecznej - powiedział rzecznik ministerstwa aktywów. 

- Rząd, i pan premier Sasin osobiście, od początku deklarował że absolutnie nie ma mowy o przeprowadzeniu tak skomplikowanej operacji bez akceptacji ze strony społecznej. W związku z powyższym pan premier (Jacek Sasin - PAP) zaproponował, by powstał zespół roboczy złożony z przedstawicieli strony społecznej, zarządu spółki, ekspertów, który krok po kroku przejdzie ten plan przygotowany przez zarząd spółki - i być może uda mu się wypracować takie rozwiązania, które będą akceptowalne również dla strony związkowej - powiedział Karol Manys.

Zespół ds. planu naprawczego

Obecnie w odbywającym się we wtorek w Katowicach spotkaniu górniczych związkowców z wicepremierem Sasinem i zarządem PGG trwa przerwa, po której strony mają wrócić do rozmów i ustalić szczegóły dotyczące powołania zespołu ds. wypracowania planu naprawczego dla PGG.

PAP, PR24, akg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej