W największych polskich gospodarstwach rolnych powstaną biogazownie. Podpisano list intencyjny
W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi podpisano list intencyjny w sprawie budowy 20 biogazowni, które będą wykorzystywały substraty z gospodarstw rolnych i przetwarzały je na energię elektryczną oraz biometan. Głównym inwestorem ma być ORLEN Południe. Spółka analizuje teraz możliwość budowy tych biogazowni.
2020-07-29, 15:11
List intencyjny o współpracy w tym zakresie ORLEN Południe podpisało w Ministerstwie ze spółką H.CEGIELSKI-POZNAŃ, Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa oraz Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu.
Posłuchaj
Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski mówił, że tym porozumieniem "zadeklarowano wolę przystąpienia do wspólnych prac nad uruchomieniem biogazowni w największych polskich gospodarstwach rolnych".
Zaznaczył, że najpierw trzeba przeprowadzić analizę możliwości i potencjału tych gospodarstw. - Dla mnie jest szalenie ważne, że ośrodki Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa - te ośrodki gospodarcze, te gospodarstwa strategiczne - mają współpracować z okolicznymi rolnikami, również tym rolnikom zapewniając możliwości zbytu - podkreślał minister.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Zielony Ład wyznaczy kierunek działań w rolnictwie. Jan Krzysztof Ardanowski o realizacji strategii UE
Wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas ocenił, że to ważny projekt zarówno dla polskiego rolnictwa, jak i dla całej gospodarki. - Ważny także z punktu widzenia transformacji energetycznej, bo zagospodarujemy taki obszar energii, który dotychczas, no można powiedzieć, leżał odłogiem - zaznaczył. Wyjaśnił, że w Polsce zbudowano nieco ponad 100 biogazowni, podczas gdy w Niemczech jest ich już kilka tysięcy.
Posłuchaj
REKLAMA
- My idziemy tą drogą, ale wykorzystamy tą szansę, bo mamy szansę na znacznie lepsze technologie - stwierdził wiceminister.
Wiceszef resortu aktywów państwowych mówił też o dużym potencjale polskich gospodarstw rolnych. Jak wyjaśnił, potencjał substratów z polskiego rolnictwa jest szacowany na możliwość wytwarzania około 7 miliardów metrów sześciennych biogazu.
Wiceminister zaznaczył, że to jest jedna trzecia zużycia gazu ziemnego w Polsce. Wiceminister Zbigniew Gryglas dodał, że wartość projektu, to co najmniej pół miliarda złotych.
Podpisany list intencyjny dotyczy budowy biogazowni w 20 największych gospodarstwach rolnych w całej Polsce, będących obecnie w zasobach Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, podlegającego Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
REKLAMA
Posłuchaj
Zgodnie z zawartym porozumieniem, generalnym wykonawcą biogazowni rolniczych zostałby H.CEGIELSKI-POZNAŃ S.A. Spółka posiada prawa do licencji na produkcję innowacyjnych biogazowni opartych o polski patent. Jak podkreślono, technologię opracowano na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu i udało się ją skomercjalizować.
IAR, PR24, akg
REKLAMA