X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Minister rodziny: płaca minimalna na poziomie 2800 zł brutto od 2021 roku to optymalne rozwiązanie

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 17:30
-Wysokość wynagrodzenia minimalnego na poziomie 2800 złotych brutto, a stawki godzinowej na poziomie 18 zł 30 groszy, to wspólnie wypracowany kompromis pomiędzy związkami zawodowymi a pracodawcami - powiedziała minister rodziny Marlena Maląg w audycji  "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Marlena Maląg.
Minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Marlena Maląg.Foto: Twitter

Minister Marlena Maląg przypomniała, że od roku 2015, nowa ekipa rządowa zwiększyła płacę minimalną łącznie o 1050 złotych. Powiedziała też, że podczas negocjacji w Radzie Dialogu Społecznego pojawiły się zupełnie rozbieżne wizje pracodawców i pracowników.

Pracodawcy chcieli pozostawienia od 1 stycznia 2021 roku płacy minimalnej na tym samym poziomie co w roku 2020.

Inne zdanie miał związek NSZZ "S" oraz np. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, którzy uważali, że w obecnej sytuacji pomoc dla najgorzej zarabiających jest wyjątkowo potrzebna.

Pracodawcy kontrowali, że to będzie oznaczało wzrost kosztów prowadzenia firm nawet o 4 mld złotych rocznie.

Ale Marlena Maląg przypomniała, że decyzję o podwyżce stawki i pensji minimalnej poprzedziły analizy rynkowe wielu ekspertów.  A taka decyzja pozytywnie wpłynie na stan całej polskiej gospodarki. A ponieważ od czerwca do sierpnia bezrobocie utrzymuje się na stałym poziomie 6,1 proc., a z powodu COVID-19 powiększyło się tylko o 0,6 proc., podwyżki płacy minimalnej mogą pomóc gospodarce przez wzrost indywidualnej konsumpcji. Dotyczy to przecież ponad 1 mln 700 tys. najgorzej zarabiających Polaków, którzy tak jak inne polskie rodziny mocno ucierpieli z powodu pandemii.

Minister rodziny pytana, co z obietnicami PiS podwyższenia jeszcze w roku 2021 wynagrodzenia minimalnego do 3 tys. zł brutto, przypomniała, że decyzja w tej sprawie może zapaść do końca następnego roku. A to oznacza, że wynagrodzenie na poziomie 3 tys. zł brutto od 2022 roku wciąż nie jest wykluczone.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadził Błażej Prośniewski.


Posłuchaj
05:10 Marlena Maląg minister rodziny gościem audycji "Ekspres Gospodarczy" (B.Prośniewski PR1) Marlena Maląg minister rodziny gościem audycji "Ekspres Gospodarczy" (B. Prośniewski PR1)

 

PR1/PR24/Błażej Prośniewski/sw 

    

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Maląg o wypowiedzi Trzaskowskiego nt. bezrobocia: to wprowadzanie niepokoju

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 08:21
- Wprowadzanie Polaków w taką sytuację niepokoju, niestabilizacji, jest niewłaściwe, gdyż zostały uruchomione wszelkie mechanizmy, aby chronić miejsca pracy - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia szefowa MRPiPS Marlena Maląg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister rodziny: dodatek solidarnościowy nie może być zajęty przez komornika

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2020 20:00
- Dodatek solidarnościowy, który jest inicjatywą prezydenta Andrzeja Dudy oraz wyższy od września zasiłek dla bezrobotnych, pomogą przetrwać osobom bezrobotnym skutki pandemii koronawirusa do momentu aż znajdą nowe zatrudnienie - powiedziała minister Marlena Maląg w audycji "Bardzo Ważny Projekt" Programu 3 Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Resort rodziny przypomina: w tym roku nie trzeba składać kolejnego wniosku o 500+

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 11:51
W tym roku nie trzeba składać kolejnego wniosku o przyznanie świadczenia wychowawczego w ramach programu Rodzina 500+. Wystarczy wniosek złożony w ubiegłym roku - poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Uratowaliśmy wiele miejsc pracy". Minister rodziny o rządowym wsparciu w czasie pandemii

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2020 16:03
- W czasie pandemii koronawirusa zajmujemy się przede wszystkim ratowaniem miejsc pracy. Możemy spojrzeć z umiarkowanym optymizmem w przyszłość - mówiła w Polskim Radiu 24 minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
rozwiń zwiń