Pomoc z tarczy branżowej będzie przedłużona na pierwsze miesiące 2021 roku
- Zaakceptowaliśmy wiele z poprawek Senatu do projektu tarczy branżowej 6.0., np. rozszerzyliśmy pomoc na firmy cateringowe, pralnie i przewoźników autokarowych. Ale na wiele z aż 450 senackich poprawek nie możemy się zgodzić - powiedziała Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju, pracy i technologii w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
2020-12-09, 17:30
Wiceminister rozwoju przypomniała, że jej ministerstwo rozszerzyło pomoc o grupę dziesięciu firm wg. kodów PKD do 38 kodów PKD. Jednak wiele firm wciąż dysponuje buforami finansowymi pochodzącymi z wiosennej tarczy antykryzysowej, szacowanej na 160 mld złotych.
Przypomniała, że nowy kształt Tarczy Branżowej to efekt konsultacji z ekspertami z BGK, PFR, ARP, którzy dobrze orientują się w sytuacji ekonomicznej poszczególnych branż. Obecna pomoc z Tarczy Branżowej opiera się na trzech filarach: zwolnieniu z płacenia składek za ZUS od listopada, bezzwrotnej pomocy w wysokości 5 tysięcy złotych oraz dopłat dla firm do wynagrodzeń ich pracowników.
Wiceminister Olga Semeniuk podkreśliła, że zwolnienie ze składek na ZUS dotyczy okresu od 1 listopada tego roku, co może oznaczać zwolnienie z opłat także na grudzień i pierwsze miesiące 2021 roku, co jest uzależnione od rozwoju sytuacji epidemiologicznej. Dla budżetu koszt Tarczy Branżowej 6.0 wynosi 5 mld złotych.
Ale równolegle z tą formą wsparcia od państwa, przedsiębiorcy mogą występować o pomoc finansową z Tarczy Finansowej 2.0 PFR. Ta tarcza będzie dysponować pulą od 35 do 40 mld złotych. PFR przewiduje 10 różnego typu instrumentów pomocowych, w tym z dofinansowaniem do kosztów stałych firm, dotkniętych spadkiem przychodów z powodu COVID-19. W przypadku PFR chodzi o firmy z katalogu 40 kodów PKD.
REKLAMA
Wiceminister rozwoju podkreśliła, że jej resort ocenia, czy pomocą nie zostanie objętych kolejne kategorie firm (wg. kodów PKD). Choć dodała, że w przypadku pomocy od państwa chodzi głównie o firmy najbardziej dotknięte pandemią z branż: gastronomii, hotelarstwa i turystyki.
Olga Semeniuk przypomniała, że duża część instrumentów pomocowych dotyczyć będzie także pierwszych miesięcy 2021 roku. Wszystko zależy od tego, czy przez zachowanie reżimu sanitarnego przez firmy i całe społeczeństwo uda się powstrzymać pandemię.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadził Błażej Prośniewski.
Posłuchaj
REKLAMA
PR1/PR24/Błażej Prośniewski/sw
REKLAMA