PIT za 2020: można odliczyć dwie nowe ulgi związane z koronawirusem, a zeznania składamy od 15 lutego
Pandemia zmieniała terminy oraz zakres rozliczeń podatkowych z fiskusem za 2020 r. Z jednej strony w tym roku zeznania możemy składać nie wcześniej niż 15 lutego, a wymiar podatku mogą zmniejszyć dwie nowe ulgi – obie związane z koronawirusem.
2021-01-16, 17:22
Zeznania podatkowe za rok 2020 będzie można składać od 15 lutego do 30 kwietnia 2021 r. Wyjątkiem jest PIT-28, który należy rozliczyć do 1 marca 2021 roku.
W zeszłym roku była możliwość przesłania dokumentów wcześniej.
Są nowe ulgi podatkowe. Obie związane z koronawirusem
W tym roku pojawiły się też dwie nowe możliwości odliczenia od podatku: jedna dotyczy darowizny przekazanych na walkę z koronawirusem, druga strat poniesionych w wyniku pandemii.
REKLAMA
W pierwszym przypadku odliczymy od podstawy opodatkowania darowiznę przekazaną w 2020 r. na cele walki z koronawirusem, w drugim – wstecznie odliczymy stratę poprzez korektę zeznania podatkowego za 2019 r.
Powiązany Artykuł
Firmy odliczą od podatku stratę z powodu koronawirusa. Można już składać korekty zeznań
Odliczenie darowizny na cele związane z przeciwdziałaniem COVID-19.
Odliczenie darowizny dotyczy zarówno darowizny gotówkowej, jak i rzeczowej, która została przekazana najwcześniej 1 stycznia 2020 r., a najpóźniej ostatniego dnia miesiąca, w którym odwołano stan epidemii ogłoszony z powodu COVID-19.
Przypomnijmy, do końca października obowiązywał przepis mówiący o tym, że aby skorzystać z odliczenia, trzeba dokonać darowizny najpóźniej do 30 września 2020 r., ale wobec faktu, że epidemia nie wygasła, Sejm znowelizował przepisy ustaw o PIT i CIT.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Będzie więcej czasu na skorzystanie z ulgi mieszkaniowej. Jest decyzja ministra finansów
Darowizna musi zostać przekazana na jeden z poniższych podmiotów: Agencję Rezerw Materiałowych; Centralną Bazę Rezerw Sanitarno-Epidemicznych; domy dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży; noclegownie i schroniska dla osób bezdomnych; wskazane podmioty lecznicze, o ile zostały wpisane do wykazu.
Darowizna musi zostać udokumentowana w taki sposób, by na dowodzie wpłaty znajdowały się dane pozwalające zidentyfikować darczyńcę oraz informacje o wysokości przekazanej kwoty wraz z oświadczeniem o jej przyjęciu przez obdarowywanego.
Wysokość odliczenia jest zależna od daty przekazania darowizny:
- od 30 kwietnia 2020 r. do 31 grudnia 2020 r. - 200 proc. wartości darowizny;
REKLAMA
- od 1 stycznia 2021 r. do 31 marca 2021 r. - 150 proc. wartości darowizny;
- od 1 kwietnia 2021 r. do końca miesiąca, w którym zostanie odwołany stan epidemii - równowartość przekazanej darowizny.
Obniżenie dochodu uzyskanego w 2019 r. o stratę z powodu epidemii COVID-19 w 2020 r.
Podatnicy, którzy z powodu COVID-19 ponieśli stratę w 2020 r., będą mogą obniżyć o nią dochód uzyskany w 2019 r.
REKLAMA
Stratę z powodu epidemii Covid-19 będą mogli rozliczyć podatnicy podatku dochodowego – zarówno od osób prawnych, jak i od osób fizycznych (prowadzący działalność gospodarczą), informuje serwis podatkowy PIT.pl.
Odliczenie przez złożenie korekty zeznania za 2019 r.
Stratę powstałą w związku z pandemią będzie można odliczyć wstecznie, nie od dochodu z następujących pięciu lat, ale od dochodu osiągniętego w roku poprzednim.
Obniżenie będzie dokonane poprzez złożenie korekty zeznania za 2019 r.
Stratę wstecznie mogą odliczyć podatnicy podatku dochodowego, zarówno od osób prawnych, jak i fizycznych, które prowadzą działalność gospodarczą. Obniżenia można dokonać poprzez korektę zeznania za 2019 r., podaje portal pit.pl.
REKLAMA
Dotyczy to podatników, którzy z powodu epidemii koronawirusa:
- ponieśli w 2020 r. stratę z pozarolniczej działalności gospodarczej oraz
- uzyskali w 2020 r. łączne przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej niższe o co najmniej 50% od łącznych przychodów uzyskanych w 2019 r. z tej działalności.
- Odliczenie dotyczy jednak straty do wysokości 5 mln zł odpowiednio dochodu lub przychodu uzyskanego w 2019 r. z pozarolniczej działalności gospodarczej.
REKLAMA
Można jeszcze odliczyć inne wydatki
Przypomnijmy, że nadal można korzystać z innych ulg podatkowych i są to: ulga na internet, ulga na dziecko, składki ZUS, zdrowotne, emerytalne (IKZE), składki zdrowotne, ulga dla krwiodawców, darowizny na cele szlachetne bądź cele kultu religijnego, ulgi rehabilitacyjna, ulga dla młodych poniżej 26. roku życia, ulga termomodernizacyjna, odliczanie darowizny na cele edukacji zawodowej.
Gdzie składać zeznanie podatkowe, kiedy zwrot podatku
Formularze PIT można składać tradycyjnie podczas wizyty w odpowiednim urzędzie skarbowym, wysłać pocztą na adres urzędu, rozliczyć online (m.in. na pośrednictwem usługi "Twój e-PIT") lub złożyć pismo w administracji zakładu karnego, lub aresztu śledczego w przypadku osób pozbawionych wolności oraz urzędzie konsularnym w przypadku osób przebywających za granicą.
Urząd skarbowy ma 45 dni na zwrot nadpłaty podatku w przypadku zeznania złożonego drogą elektroniczną.
Osoby, które zdecydują się na rozliczenie PIT w wersji papierowej, mogą czekać do trzech miesięcy na zwrot środków.
REKLAMA
MF, Money.pl, pit.pl, jk
REKLAMA