X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Gospodarka w dobie pandemii: styczeń dla niektórych sektorów już lepszy niż rok wcześniej

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 11:38
Główny Urząd Statystyczny przedstawił wskaźniki ekonomiczne dla sektorów gospodarczych w styczniu tego roku. Widać po nich, że gospodarka zaczyna się sektorowo otrząsać ze skutków pandemii – świadczy o tym większa niż przed rokiem sprzedaż hurtowa, wzrost przewozów ładunków transportem kolejowym, czy większa wydajność.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Nadal jednak przewóz ładunków transportem samochodowym czy eksport są mniejsze niż 12 miesięcy wcześniej.

Przy mniejszym zatrudnieniu wzrosła wydajność pracy w przemyśle

Wydajność pracy w przemyśle w styczniu 2021 r. wzrosła o 2,9 proc. rdr, przy zatrudnieniu niższym o 1,9 proc. i wzroście przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto o 4,7 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.


eksport1200.jpg
Eksport odporny na pandemię. Ekspert: za dobrymi wynikami stoi konkurencyjność polskich firm

Rośnie sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw handlowych

Zielone światło zapaliło się przed handlem – jak informuje GUS, w styczniu sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw handlowych była o 4,4 proc. wyższa niż rok wcześniej. Nadal jednak była mniejsza o 6,6 proc. niż w grudniu 2020 r.

Samochodowe przewozy ładunków mniejsze, ale kolejowe – większe niż przed rokiem

Strat wywołanych lockdownem i zamknięciem z powodu koronawirusa nie odrobiły jeszcze wszystkie firmy transportowe. Jak informuje GUS, przewozy ładunków w styczniu rdr spadły o 6,3 proc. i wyniosły 41,7 mln ton.


A SKLEP_1.jpg
Min. rolnictwa: mimo pandemii w 2020 r. wzrósł eksport polskiej żywności

styczniu transportem samochodowym przewieziono 19,8 mln ton, o 11,7 proc. mniej niż rok wcześniej, ale transportem kolejowym w tym samym czasie przetransportowano 17,1 mln ton, czyli o 1,9 proc. więcej rok temu.

Zamówienia eksportowe nadal mniejsze niż rok wcześniej, ale większe niż w grudniu

Eksport, siła pociągowa polskiej gospodarki, nadal świadczy o powolnym powracaniu koniunktury na rynkach zagranicznych. Stąd polski przemysł w styczniu miał mniej zamówień eksportowych niż rok wcześniej.

Nowe zamówienia na eksport w przemyśle w styczniu 2021 r. w ujęciu rdr spadły o 6,7 proc., po wzroście o 9,4 proc. rdr w grudniu 2020 r. - podał GUS.

Jednocześnie nowe zamówienia na eksport w ujęciu miesięcznym wzrosły w styczniu o 1,8 proc., po spadku o 13,6 proc. w grudniu.


statystyka free1200.jpg
Eksperci: Nowy Polski Ład powinien być szansą na nowy impuls inwestycyjny i konsumpcyjny


W styczniu zamówienia w przemyśle mniejsze niż rok temu  

Nowe zamówienia w przemyśle w styczniu 2021 r. spadły rdr o 3,2 proc., po wzroście o 7,0 proc. rdr w grudniu 2020 r. - podał Główny Urząd Statystyczny.Natomiast w ujęciu miesięcznym zamówienia w styczniu wzrosły o 8,1 proc., po spadku o 9,9 proc. miesiąc wcześniej.

Wskaźnik nowych zamówień w przemyśle pokazuje rozwój popytu na wyroby i usługi. Służy on do oceny przyszłej produkcji.

IAR, PAP, GUS, jk

Czytaj także

Konsumpcja, eksport i inwestycje publiczne będą napędzać polską gospodarkę w 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2021 13:10
Konsumpcja, eksport i inwestycje publiczne będą napędzać polską gospodarkę w tym roku - ocenił dla PAP wiceminister rozwoju, pracy i technologii prof. Robert Tomanek. Zastrzegł, że inwestycje publiczne nie zastąpią prywatnych, a będą dla nich swego rodzaju dźwignią finansową.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dobre prognozy gospodarcze dla Polski: w tym roku PKB wzrośnie o 4,2 proc.

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 12:06
"Podtrzymujemy nasze prognozy na 2021 r. – dalej spodziewamy się wzrostu gospodarczego o 4,2 proc." - czytamy w najnowszym wydaniu "Miesięcznika Makroekonomicznego Polskiego Instytutu Ekonomicznego".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wzrost PKB, inwestycji i produkcji oraz spadek bezrobocia i inflacji". Zobacz, co czeka gospodarkę w 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 13:10
Wszystko wskazuje na to, że polska gospodarka okres "dostojewskiej smuty" ma już za sobą i odrabia straty związane z koronawirusem. W tym roku PKB wzrośnie o 4,2 procent, zaczną rosnąć inwestycje oraz produkcja, zmniejszy się bezrobocie oraz inflacja - ocenia Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych.
rozwiń zwiń