X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Oprocentowanie lokat i kredytów złotowych bez zmian. RPP utrzymała stopy procentowe

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 14:46
Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Referencyjna stopa nadal wynosi 0,10 proc. w skali rocznej - podał NBP.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: whitelook/Shutterstock.com

Zgodnie z komunikatem Narodowego Banku Polskiego, tym samym stopa referencyjna nadal wynosi 0,10 proc. w skali rocznej.

ZŁOTY.jpg
Eksperci: niskie stopy procentowe to właściwe rozwiązanie na czas niepewności gospodarczej

Oprocentowanie lokat i kredytów

Stopa lombardowa wynosi 0,50 proc. w skali rocznej, stopa depozytowa 0,00 proc. w skali rocznej, stopa redyskonta weksli 0,11 proc. w skali rocznej, a stopa dyskontowa weksli 0,12 proc. w skali rocznej.

Było to czwarte posiedzenie Rady w obecnym roku. Dzisiejsza decyzja RPP oznacza, że nie zmieni się oprocentowanie lokat i kredytów w złotych.

Wpływ niskich stóp procentowych na gospodarkę

Rada poinformowała równięż, że Narodowy Bank Polski będzie nadal prowadził operacje zakupu skarbowych papierów wartościowych i dłużnych papierów wartościowych gwarantowanych przez Skarb Państwa na rynku wtórnym w ramach strukturalnych operacji otwartego rynku.


Posłuchaj
00:13 11004670_2.mp3 Ekonomista Santander Bank Polska Piotr Bielski uważa, że stopy procentowe w nadchodzącym czasie nie będą zmieniane. (IAR)

 

Dodano, że celem tych operacji jest zmiana długoterminowej struktury płynności w sektorze bankowym, zapewnienie płynności rynku wtórnego skupowanych papierów wartościowych oraz wzmocnienie oddziaływania obniżenia stóp procentowych NBP na gospodarkę, tj. wzmocnienie mechanizmu transmisji monetarnej.

W komunikacie podano też, że NBP może także stosować interwencje na rynku walutowym. Terminy oraz skala prowadzonych działań będą uzależnione od warunków rynkowych.

Łagodzenie skutków inflacji

Rada podkreślila, że polityka pieniężna NBP łagodzi negatywne skutki pandemii, wspiera aktywność gospodarczą oraz stabilizuje inflację na poziomie zgodnym z celem inflacyjnym NBP w średnim okresie.

Glapiński 1200 pap.jpg
Czeka nas podwyżka stóp procentowych? Prezes NBP wyjaśnia

- Poprzez pozytywny wpływ na sytuację finansową kredytobiorców oddziałuje także w kierunku wzmocnienia stabilności systemu finansowego - dodano.

Koronawirus a ożywienie gospodarcze

- Dostępne prognozy wskazują, że w najbliższych kwartałach nastąpi ożywienie koniunktury, choć skala i tempo tego ożywienia są obarczone niepewnością - ocenia RPP.

Posłuchaj
00:30 11004670_1.mp3 Ekonomista Santander Bank Polska Piotr Bielski o kursie złotego. (IAR)

 

- Głównym źródłem niepewności pozostaje dalszy przebieg pandemii i jej wpływ na koniunkturę w kraju i za granicą. Pozytywnie na krajową koniunkturę wpływać będą działania ze strony polityki gospodarczej, w tym poluzowanie polityki pieniężnej NBP dokonane w ub.r., a także przewidywane ożywienie w gospodarce światowej.

Tempo ożywienia gospodarczego w kraju będzie także uzależnione od dalszego kształtowania się kursu złotego - zaznacza Rada.

IAR/PAP, PR24, akg

Czytaj także

Stopy procentowe utrzymane. Znamy decyzję Rady Polityki Pieniężnej

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 16:40
Rada Polityki Pieniężnej (RPP) pozostawiła wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie - poinformował bank centralny. Rada poinformowała, że oczekuje, iż w tym roku nastąpi wzrost aktywności gospodarczej, ale jego skala obarczona jest niepewnością związaną z przebiegiem pandemii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: niskie stopy procentowe to właściwe rozwiązanie na czas niepewności gospodarczej

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 12:00
Decyzja RPP, która utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie była spodziewana i słuszna. Odbicie gospodarki zależeć będzie zarówno od ilości pieniądza dostępnego na rynku, jak i od stopnia otwarcia gospodarki, a przede wszystkim od konsekwentnej realizacji planu jej odbudowy – mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Marian Szołucha z Instytutu Prawa Gospodarczego oraz Marcin Roszkowski z Instytutu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czeka nas podwyżka stóp procentowych? Prezes NBP wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 16:00
Prawdopodobieństwo podwyżek stóp procentowych podczas tej kadencji Rady Polityki Pieniężnej wynosi zero - powiedział prezes NBP Adam Glapiński podczas wideokonferencji.
rozwiń zwiń