more_horiz
Gospodarka

Prezes BGK: nasz program pozwoli zrealizować inwestycje latami odkładane przez samorządy

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2021 17:30
Program Inwestycji Strategicznych, jako część Polskiego Ładu, ma pobudzić inwestycje we wszystkich polskich samorządach. A zwłaszcza w tych, które dotąd nie miały środków na inwestycje drogowe, edukacyjne, medycynę. Dzięki 95-procentowemu umorzeniu takiej subwencji jednostkom samorządu terytorialnego będzie łatwiej zgromadzić 5 procent wkładu własnego potrzebnego do uruchomienia inwestycji - powiedziała na antenie 1 Programu Polskiego Radia w audycji "Ekspres Gospodarczy", Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK. 
Prezes BGK Beata Daszyńska- Muzyczka
Prezes BGK Beata Daszyńska- Muzyczka Foto: kancelaria premiera/twitter

- Chcemy się skupić na tych inwestycjach, które dają największa efektywność ekonomiczną, dają nadzieję na większe przychody samorządu i jednocześnie poprawią jakość życia mieszkańców - powiedziała Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK, który będzie zarządzał programem.

Prezes podkreśliła, że o pieniądze mogą się ubiegać: gminy, miasta, powiaty oraz województwa. A wniosek o dofinansowanie nie ma określonego limitu. Choć podkreśliła, że najłatwiej dostaną wsparcie inwestycyjne najbiedniejsze samorządy (jednym z kryteriów oceny będzie przychód z PIT na głowę mieszkańca).

Program startuje za tydzień

Pierwsze wnioski o dofinansowanie inwestycji samorządów (JST) będzie można zgłaszać online już od następnego tygodnia, formularze będą publikowane na stronie www.bgk.pl.

Prezes BGK podkreślała w audycji, że program czeka tylko na uchwałę rządową, aby mógł wystartować. A przewidziany budżet na inwestycje samorządowe rzędu 10-20 mld złotych będzie dużą sumą jak na obecne możliwości finansowe samorządów.  

Pomoc trafi do wszystkich rodzajów samorządów

Każda jednostka samorządu będzie mogła złożyć elektroniczny wniosek inwestycyjny, analiza wniosku będzie odbywać się prawie automatycznie, a potem taki wniosek będzie trafiał do komisji złożonej z BGK i KPRM, która będzie wydawać wstępną promesę uprawniającą samorząd do ogłoszenia przetargów – powiedziała Daszyńska-Muzyczka.

Na podstawie ofert i cen złożonych w trakcie przetargu będzie przygotowywana promesa inwestycyjna, na podstawie której z kolei samorząd będzie mógł podpisywać umowy, a przedsiębiorcy ubiegać się o finansowanie na ich realizację.

- Chcemy zapewnić bezzwrotne finansowanie nawet do 95 proc. inwestycji. To daje szansę na realizację inwestycji odkładanych przez samorządy od lat – powiedziała prezes BGK.

Promesy inwestycyjne

Po rozstrzygnięciu przetargu i wymianie informacji o cenach zostanie wystawiona promesa inwestycyjna, na podstawie której samorządy będą mogły podpisywać umowy z wykonawcami, a ci będą mogli ubiegać się o finansowanie.

- Płatność będzie realizowana po zakończeniu inwestycji, chyba że będzie ona trwała dłużej niż 12 miesięcy - wtedy będziemy wypłacać dwie lub trzy transze w ramach zaliczki. Jednak przy krótszych inwestycjach po ich oddaniu będzie następować emisja obligacji BGK, po której środki zostaną przekazane jednostce samorządu, które zapłaci wykonawcom - powiedziała prezes BGK.

Dwa pierwsze nabory do programu będą pilotażowe, po nich zaś zostanie określona częstotliwość kolejnych naborów, o których BGK będzie informował na swoich stronach internetowych.


O szczegółach programu inwestycji dla samorządów, warto posłuchać w audycji "Ekspres Gospodarczy", który prowadziła Justyna Golonko.


Posłuchaj
05:11 Prezes BGK Beata Daszyńska- Muzyczka mówi o Funduszu Inwestycji Strategicznych ( "Ekspres Gospodarczy" Justyna Golonko PR1) Prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka mówi o Funduszu Inwestycji Strategicznych ("Ekspres Gospodarczy" Justyna Golonko PR1)

 

PR24/PR1/Justyna Golonko/sw


X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem