more_horiz
Gospodarka

Jak spędzić "cyberbezpieczne" wakacje? Zobacz, na co szczególnie uważać

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 15:50
Przed wyjazdem na wakacje sprawdź, jakie dane masz w swoim telefonie, laptopie lub tablecie i upewnij się, czy chcesz je ze sobą zabrać w podróż - radzi Wydział Promocji Polityki Cyfrowej KPRM. Przypomina też, by nie korzystać z niezabezpieczonych sieci i aktualizować programy antywirusowe.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock/ Rawpixel.com

W ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej Cyfryzacja KPRM przygotowała szereg rad, jak spędzić "cyberbezpieczne" wakacje. Zaleca, by przed wyjazdem sprawdzić, jakie informacje i pliki ma się w swoim telefonie, laptopie lub tablecie, który zamierza się zabrać w podróż. Radzi, by usunąć lub przenieść dane, które nie będą potrzebne na wyjeździe. Dzięki temu w przypadku np. kradzieży utrata danych będzie mniej bolesna.

- Dobrym pomysłem jest także skorzystanie z aplikacji, które umożliwiają śledzenie, gdzie aktualnie znajduje się nasze urządzenie, a nawet wyczyszczenie go z danych w przypadku zgubienia lub kradzieży. Wiele urządzeń mobilnych ma wbudowaną taką funkcję. Wystarczy ją włączyć - wskazano w komunikacie.

Przypomniano, że na co dzień i na wakacjach należy zwracać uwagę na sieci, z którymi się łączymy.

- Sieci w domu czy pracy zazwyczaj są dobrze zabezpieczone. Jednak będąc w podróży, każdą sieć, z którą się łączymy, powinniśmy traktować jako potencjalnie niebezpieczną. Nie wiemy, kto jest do niej podłączony ani czy nie ma wrogich zamiarów. Dlatego, kiedy musimy z niej korzystać, bo nie mamy innej możliwości, nie logujmy się do ważnych serwisów, takich jak bankowość internetowa, konto e-mail czy media społecznościowe - podkreślono.

młoda para internet oglądać tablet shutter 1200  Antonio Guillem.jpg
E-usługi przydatne podczas wakacji. Zobacz, z których warto skorzystać

Jeśli chcemy skorzystać z internetu, zadbajmy o ochronę naszego połączenia, np. korzystając ze sprawdzonego rozwiązania VPN. Dzięki niemu, przesyłane w sieci dane zostaną objęte szyfrowaniem. W zabezpieczeniu dostępu do internetu dla kilku urządzeń równocześnie możemy też użyć własnego modemu komórkowego. Warto poświęcić chwilę na jego bezpieczną konfigurację (co najmniej zmianę domyślnego identyfikatora i hasła administratora, które bardzo często ma postać Id: admin, hasło: admin) - zalecono.

Przed wyruszeniem w podróż warto też sprawdzić stawki roamingu u swojego operatora, zwłaszcza te dotyczące przesyłu danych. - Mogą być całkiem wysokie. Dlatego, jeśli nie chcesz, aby Twój rachunek telefoniczny wyniósł Cię tyle, co wyjazd – wyłączaj przesył danych, kiedy go nie potrzebujesz - podano.

Warto również sprawdzić, jaki typ gniazdka elektrycznego jest używany w kraju, do którego się wyjeżdża i jeśli jest taka potrzeba, odpowiednio wcześniej zaopatrzyć się w odpowiedni adapter.

Cyfryzacja KPRM radzi też, by dzień lub dwa przed podróżą uaktualnić swoje urządzenia, aplikacje i program antywirusowy, a także zabezpieczenia w swoich telefonach, tabletach lub laptopach, np. zaporę sieciową.

- Zadbaj o to, aby nie instalować na swoim urządzeniu aplikacji pochodzących z niezaufanych źródeł. Zabezpiecz sprzęt silnymi hasłami (to – w przypadku jego utraty – znacząco utrudni dostęp niepowołanych osób do danych, które tam przechowujesz). Zaszyfruj urządzenia (to także uniemożliwia postronnym dostęp do Twoich danych). Zrób pełną kopię zapasową danych – najlepiej w chmurze (jeśli to zrobisz, nawet jeśli coś się stanie Twoim urządzeniom, dane pozostaną bezpieczne i możliwe do odzyskania) - wyliczono.

Jeśli przed wyjazdem zainstalowaliśmy aplikacje, z których korzystaliśmy tylko w trakcie wyjazdu i nie planujemy korzystać z nich w Polsce, należy je odinstalować.

PR24, akg

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem