more_horiz
Gospodarka

Rakiety suborbitalne polecą z Polski? Prezes PAK: będą mogły przekraczać granicę kosmosu

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 15:00
- Trwają prace nad Krajowym Programem Kosmicznym w tym nad możliwością wystrzeliwania rakiet suborbitalnych z terenu Polski - poinformował w Karpaczu prezes Polskiej Agencji Kosmicznej. Podczas Forum Ekonomicznego profesor Grzegorz Wrochna mówił, że liczy na to, że program zacznie działać od przyszłego roku.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock/Zakharchuk

Aktualnie Ministerstwo Pracy, Rozwoju i Technologii pracuje nad uruchomieniem kolejnego programu konsultacji społecznych w związku z programem. Wiadomo jednak, że Krajowy Program Kosmiczny będzie się skupiał na czterech obszarach.


Posłuchaj
00:26 11284103_2.mp3 Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej Grzegorz Wrochna o Krajowym Programie Kosmicznym. (IAR)

 

astronauta kosmos 1200 free
Polka wzięła udział w symulacji misji kosmicznej

Jednym z elementów programu jest umożliwienie wystrzeliwania z terytorium Polski rakiet suborbitalnych. W tym momencie rakiety z Polski mogą wzlatywać na 10 kilometrów, po planowanych zmianach będą mogły przekraczać granicę kosmosu na wysokości 100 kilometrów.

Posłuchaj
00:29 11284103_1.mp3 Trwają prace nad Krajowym Programem Kosmicznym. Mówi prezes Polskiej Agencji Kosmicznej Grzegorz Wrochna. (IAR)

 

W tym momencie nad odpowiednimi zmianami w prawie, kwestiami logistyki a także bezpieczeństwa wspólnie pracuje Polska Agencja Kosmiczna, Instytut Lotnictwa, a także eksperci z Akademii Leona Koźmińskiego. "Chodzi o biznes" - stwierdził prezes Agencji.

Wyraził też nadzieję, że rząd przyjmie program do końca roku, a sam Krajowy Program Kosmiczny zacznie działać od przyszłego roku.

IAR, PR24, akg