more_horiz
Gospodarka

Mniej mieszkań na wynajem, wyższe czynsze. Zobacz wyniki analizy rynku

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 14:38
Liczba ofert mieszkań na wynajem jest o ponad 1/3 niższa niż przed rokiem, a pokoi na wynajem o ponad połowę - wynika z analizy HRE Investments. Po pandemicznym załamaniu ceny najmu od początku roku stopniowo rosną, ale nadal są niższe niż w październiku 2019 r.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/gpointstudio

Jak podkreślają analitycy HRE, sierpień i wrzesień są przeważnie okresem wzmożonego ruchu na rynku najmu. - Tradycyjnie jest to okres, w którym wiele umów najmu się kończy, co sprzyja poszukiwaniom nowego lokum. Do tego wakacje są dogodnym terminem, aby zmienić miejsce zamieszkania. Dotyczy to tak samo osób zmieniających miejsce pracy, jak i na przykład rodzin, w przypadku których wakacje są dobrym momentem na zmianę placówki oświatowej. Sierpień i wrzesień to także idealny moment dla studentów, aby znaleźć nowe "cztery kąty" na kolejny rok akademicki - wskazali analitycy.

Większy ruch na rynku najmu mieszkań

Jak zwrócili uwagę, z grona największych uczelni wszystkie zapowiedziały, że większość zajęć, szczególnie te praktyczne, będą prowadzone w normalnym trybie, choć pojedyncze zajęcia mogą być nadal prowadzone zdalnie.

wynajem mieszkania free 663.jpg
Wkrótce zaczyna się rok akademicki. Jak wybrać mieszkanie?

Z danych zebranych przez HRE wynika, że liczba dostępnych dziś ofert mieszkań na wynajem jest o ponad 1/3 niższa niż przed rokiem, a pokoi na wynajem - o ponad połowę. Jednocześnie w górę poszły stawki za wynajem.

Od maja do sierpnia stawki ofertowe w górę

Według szacunków opartych na danych otodom i bankier.pl, średnia ofertowa dla największych miast zaczęła powolny ruch w górę już na początku roku, a powrót studentów na uczelnie dodatkowo wzmocnił ten trend. W efekcie od maja do sierpnia stawki ofertowe poszły w górę o ok. 5,5 proc. Analitycy zaznaczyli przy tym, że obecnie można bazować tylko na informacjach pochodzących z ogłoszeń, bo na dane transakcyjne przyjdzie nam poczekać jeszcze kilka miesięcy.

Zdaniem HRE, wzrost cen to efekt odbudowy gospodarki, powrotu studentów na uczelnie oraz rosnących kosztów utrzymania mieszkań. - Na wynajmie właściciele zarabiają dziś mniej, bo nie dość, że stawki za wynajem nie wróciły do poziomu sprzed epidemii, to jeszcze w międzyczasie w górę poszły koszty utrzymania nieruchomości. Szczególnie dotyczyło to stawek za wywóz śmieci, ale choć w mniejszej skali zmiany te dotknęły też innych elementów składających się na opłaty administracyjne.

shutt bloki mieszkania 1200.jpg
Rząd zwiększa wsparcie mieszkaniowe. Obejmie nie tylko budujących, ale i najemców

To znaczy, że nawet jeśli właściciel utrzymałby przedepidemiczne stawki za wynajem, to po potrąceniu kosztów na jego konto wpływa dziś kwota o co najmniej kilkadziesiąt, jeśli nie nawet kilkaset złotych niższa niż przed kilkunastoma miesiącami - podkreślili analitycy.

Pandemiczne ograniczenia mogą zmienić sytuację

Dodali, że nad koniunkturą na rynku najmu nadal ciąży ryzyko możliwych ograniczeń związanych z pandemią.

- Z zapowiedzi wynika, że nie czeka nas już twarde zamknięcie gospodarki, ale nie ma pewności czy nie zostaną wprowadzone ograniczenia, które dotkną rynek najmu. Do tej kategorii zaliczyć można zakaz wynajmu na krótki termin, zamknięcie części sektora usług czy na przykład poświęcenie jakości nauczania poprzez przejście na edukację w trybie zdalnym - wskazali analitycy.

PR24, akg

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem