X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

NFOŚiGW i PSG łączą siły. Porozumienie w celu wsparcia dywersyfikacji i rozbudowy sieci gazowej

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 18:07
Rozszerzenie wspólnych działań na rzecz transformacji energetycznej Polski, wspieranie dywersyfikacji dostaw i rozbudowy infrastruktury sieciowej gazu zakłada podpisane w poniedziałek porozumienie o współpracy NFOŚiGW i Polskiej Spółki Gazownictwa.
Podpisania porozumienia o współpracy pomiędzy Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej a Polską Spółką Gazownictwa,
Podpisania porozumienia o współpracy pomiędzy Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej a Polską Spółką Gazownictwa, Foto: PAP/Wojciech Olkuśnik

Jak podały NFOŚiGW i PSG, sygnatariusze zakładają, że potencjały obu podmiotów pozwolą wspierać, takie działania jak aktywizacja nieczynnych przyłączy gazowych, rozwój biogazowni i biometanowni oraz sieci biogazu, promowanie kogeneracji opartej o źródła gazowe, zamianę paliw wysokoemisyjnych na niskoemisyjne w źródłach przemysłowych, zawodowych ciepłowniczych, wsparcie działań termomodernizacyjnych w połączeniu z wymianą źródeł ciepła w gospodarstwach domowych, rozwój niskoemisyjnego transportu, w tym infrastruktury tankowania CNG i LNG, rozwój klastrów oraz spółdzielni energetycznych.

Zgodnie z porozumieniem, wspólne działania mają dotyczyć m.in. udostępniania danych do analiz wykorzystania w transporcie i infrastrukturze CNG i LNG, współpracy w zakresie opracowania jednolitych wskaźników emisji zanieczyszczeń do powietrza dla pojazdów zasilanych LNG i CNG, organizacji spotkań z przedstawicielami samorządów na temat gazyfikacji oraz dostępnych instrumentów wsparcia.

komin dym smog 1200.jpg
Minister klimatu: pilna poprawa jakości powietrza w naszym kraju jest moim osobistym priorytetem

Porozumienie podpisano w obecności ministra klimatu Michała Kurtyki. - Z jednej strony zabezpieczamy dostawy gazu poprzez import i zwiększenie własnej produkcji. Z drugiej strony, chcemy modernizować infrastrukturę gazową, tak aby mogły z niej korzystać bez ograniczeń energetyka, przemysł oraz odbiorcy indywidualni. Te dwa cele pomoże nam realizować porozumienie o współpracy między NFOŚiGW i PSG - podkreślił Kurtyka.

W ocenie wiceprezesa NFOŚiGW Artura Michalskiego, umowa z PSG to kolejny krok w stronę promocji stabilności energetycznej.

- Liczę, że porozumienie przełoży się na nowe pomysły na wykorzystanie gazu przez energetykę, szczególnie ciepłownictwo. Będziemy proponować celowane wsparcie finansowe konkretnych, perspektywicznych projektów, tak bardzo potrzebnych polskiej energetyce - dodał Michalski. Porozumienie pozwoli nam m.in. zaprosić doradców PSG ds. rozwoju rynku do ściślejszej współpracy i wymiany wiedzy z doradcami energetycznymi NFOŚiGW w ramach działań, które już teraz prowadzimy na terenie całej Polski jako Projekt Doradztwa Energetycznego - wskazał Michalski.

Prezes Polskiej Spółki Gazownictwa Rober Więckowski podkreślił, że polska energetyka stoi przed ogromnym wyzwaniem, zwłaszcza w aspekcie energii cieplnej. - Ciepłownictwo systemowe pokrywa aż 42 proc. krajowego zapotrzebowania na ciepło, a codziennie korzysta z niego ponad 15 mln Polaków. Wiele ciepłowni wciąż jednak nie rozpoczęło działań modernizacyjnych, aby sprostać wymaganiom stawianym przez Unię Europejską. Jestem przekonany, że dzięki współpracy z NFOŚiGW uda nam się nie tylko zadbać o czyste powietrze, ale także o bezpieczeństwo energetyczne Polaków - podkreślił Więckowski.

Jak dodał, jednym z priorytetowych działań Polskiej Spółki Gazownictwa jest wsparcie energetyki zawodowej. - Transformacja energetyczna wymaga jednak bardzo dużych nakładów finansowych. Dlatego PSG łączy siły z NFOŚiGW, by wspólnie działać na rzecz rozwoju i modernizacji klientów zawodowych. Liczę, że dzięki wspólnym staraniom i wymianie wiedzy uda nam zarówno "zazielenić" gaz, jak i zadbać o bezpieczne dostawy tego surowca - zaznaczył członek zarządu PSG ds. operacyjnych Jakub Kowalski.

PR24, akg

Czytaj także

Minister klimatu: pilna poprawa jakości powietrza w naszym kraju jest moim osobistym priorytetem

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 12:15
Dostrzegamy zmiany na lepsze, jeśli chodzi o stan powietrza w Polsce, ale bardzo dużo jest jeszcze do zrobienia - powiedział szef MKiŚ Michał Kurtyka, podczas konferencji popularno-naukowej "Aktualny stan jakości powietrza w Polsce - sukces czy nadal wyzwanie?".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Transformacja klimatyczna musi być sprawiedliwa". Debata na Europejskim Kongresie Gospodarczym

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 19:20
- Polska nie zgodzi się na żadne rozwiązanie, które będzie odbywało się kosztem najsłabszych grup społecznych - zapewnił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, odnosząc się do założeń unijnego pakietu Fit for 55. Przypomniał, że Polska ma wątpliwości do części proponowanych w pakiecie rozwiązań.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polityczny wzrost cen gazu? Kurtyka: to element presji na uruchomienie Nord Stream 2

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 09:13
- Wielokrotny wzrost cen gazu to świadoma polityka Rosji, która w ten sposób chce wywrzeć presję na Europejczyków, by jak najszybciej uruchomić Nord Stream 2 - ocenił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka na antenie radiowej Jedynki.
rozwiń zwiń