X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Czy Europa przeprosi się z węglem? Ekspert: tej zimy to źródło energii może być bardzo deficytowe

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 17:10
"Klimatyczne ambicje całego świata stąpają po cienkim lodzie realiów polityczno-ekonomicznych oraz wszystkiego, co na nie wpływa" - czytamy w komentarzu, który ukazał się na portalu Energetyka24.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

Zdaniem autora publikacji Damiana Czyżewskiego - "splot wydarzeń ostatnich lat i miesięcy może sprawić, że Europa nie tylko przeprosi się z węglem, ale i... będzie o niego walczyć".

Powraca popyt na energię

- Ceny energii w Europie poszybowały w górę, ponieważ popyt wzrasta, a dostawy są ograniczane w następstwie pandemii koronawirusa. W trakcie globalnego spowolnienia gospodarczego produkcja energii znacznie spadła, ponieważ przemysł został zamknięty, ludzie pozostali w domach, a zapotrzebowanie na energię elektryczną i paliwa gwałtownie spadło. Teraz, gdy świat wraca do pracy i do "nowej normy", popyt na energię powraca z całą mocą, ale podaży po prostu nie ma - czytamy.

kopalnia_1200 (1).jpg
Ile węgla wydobywa Polska, a ile Niemcy i Czechy? Te dane są jednoznaczne

W dalszej części komentarza autor zauważa, że nasz kontynent "jest w dużym stopniu uzależniona od Kremla w kwestii bezpieczeństwa energetycznego. Zależność ta jest w dużej mierze powodem, dla którego Europa przeżywa obecnie kryzys energetyczny, ponieważ w miarę jak wzrasta zapotrzebowanie na gaz ziemny, Rosja nie zwiększa jego eksportu do UE".

Gra gazem

- Pojawiają się spekulacje, że jest to strategiczna decyzja administracji Putina, mająca na celu przeforsowanie otwarcia kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2. - twierdzi autor. Jego zdaniem "to wygląda na typową dla Moskwy grę gazem w celu przyciśnięcia i zaszantażowania Europy".

- Unia Europejska już od lat pracuje nad całkowitym odstawieniem węgla, a kiedy zapotrzebowanie na najbrudniejsze paliwo kopalne nagle wzrośnie tej zimy, to wcześniej odrzucane źródło energii będzie najprawdopodobniej bardzo deficytowe, ponieważ szlaki dostaw z Rosji, trzeciego co do wielkości eksportera węgla na świecie, zostały niemal całkowicie przekierowane do Azji - czytamy w publikacji

shutterstock górnik kopalnia 1200.jpg
"UE nie nakazuje im zamykania kopalń". Zalewska o wydobywaniu węgla w Niemczech

"Nikt nie ośmieli się narazić swoich obywateli czy klientów na brak prądu"

Zdaniem autora - "ws. walki z ociepleniem klimatu osiągnięty został światowy konsensus. Żadne z państw nie kwestionuje tego, że gazy cieplarniane przyczyniają się do ocieplenia średniej globalnej temperatury. Problem w tym, że nikt nie ośmieli się narazić swoich obywateli czy klientów na brak prądu lub ciepła w imię ambitnych celów klimatycznych. Nawet najbardziej zdeterminowane kraje pod kątem dekarbonizacji będą używać węgla, jeśli w wyniku splotu ekonomicznych okoliczności zostaną do tego zmuszone".

Energetyka24, PR24, akg

Czytaj także

"UE nie nakazuje im zamykania kopalń". Zalewska o wydobywaniu węgla w Niemczech

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 07:31
- Choć od 40 lat dyskutuje się o szkodliwości dla środowiska produkcji energii elektrycznej z węgla brunatnego, to nadal ok. 19 proc. tej energii w RFN pochodzi z elektrowni na to paliwo. Duży odsetek jest też w Czechach - mówiła europoseł Anna Zalewska (PiS). - Obok kompleksu Turów jest pięciokrotnie większy kompleks kopalniany na terenie Czech i 10-krotnie większy w Niemczech - dodała.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Solidarność sprzeciwia się eliminowaniu z rynku tzw. ekogroszków. Zapowiada akcje protestacyjne

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 14:00
Proponowane przez resort klimatu rozporządzenie dotyczące wymagań jakościowych dla paliw stałych wyeliminuje z rynku wszystkie tzw. ekogroszki produkowane przez polskie spółki węglowe i uniemożliwi realizację inwestycji zapisanych w umowie społecznej o transformacji górnictwa - ocenia Solidarność.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile węgla wydobywa Polska, a ile Niemcy i Czechy? Te dane są jednoznaczne

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2021 14:03
Podczas trwającego właśnie sporu z Czechami o kopalnię Turów, pojawiają się głosy, że to właśnie Polska jest tym najbardziej nieekologicznym krajem. Tymczasem okazuje się, że zarówno nasi zachodni i południowi sąsiedzi od węgla nie stronią. 
rozwiń zwiń