more_horiz
Gospodarka

Pieniądze na cyfryzację gmin. Wystartował pierwszy nabór wniosków

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 15:48
Program "Cyfrowa Gmina" to kolejny program, na którym skorzystają samorządy z południa Dolnego Śląska – ocenił minister Michał Dworczyk. W Ziębicach wręczono promesy dotacji dla samorządów subregionu wałbrzyskiego dotyczące właśnie cyfryzacji.
Spotkanie przedstawicieli rządu z dolnośląskimi samorządowcami dot. programu Cyfrowa Gmina,
Spotkanie przedstawicieli rządu z dolnośląskimi samorządowcami dot. programu "Cyfrowa Gmina",Foto: PAP/Sebastian Borowski

Szef KPRM Michał Dworczyk, który jest posłem ziemi wałbrzyskiej, powiedział w Ziębicach, że program "Cyfrowa Gmina" to kolejny program, na którym skorzystają samorządy z południa Dolnego Śląska.

- Nie tylko realizowane są w subregionie wałbrzyskim inwestycje strukturalne między innymi budowa trasy S8 czy S5, ale też te mniejsze, które są odczuwalne bardzo szybko. Zależy nam, żeby cyfryzacja i informatyzacja postępowała jak najszybciej. Pandemia pokazała, jak bardzo to jest ważne - mówił Michał Dworczyk.

W Ziębicach wręczono promesy dotacji na kwoty od 100 tys. zł do ponad 800 tys. zł. W sumie dla samorządów tego terenu zagwarantowano w programie "Cyfrowa Gmina" około 14 mln zł. Kilka godzin wcześniej we wtorek program zainaugurowano w Oleśnicy na Dolnym Śląsku.

Minister ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Janusz Cieszyński podkreślił, że rozpoczyna się nabór wniosków w programie "Cyfrowa gmina". - W tym programie każda gmina w Polsce może otrzymać środki na rozwój e-usług poprzez zakup sprzętu, oprogramowania, czy organizację szkoleń - mówił Janusza Cieszyński.

komputer technologie cyfryzacja 1200.jpg
Polska organizatorem szczytu cyfrowego ONZ. Szubert: najważniejsze wydarzenie branży cyfrowej w tym roku

Dodał, że program został "skrojony pod samorządowców". - Są tu bardzo korzystne zasady finansowania. Samorządy otrzymają środki, które nie wymagają żadnego wkładu własnego. Środki mogą być wydane nie tylko na nowe inwestycje, ale także na to, aby zrefundować wydatki poniesione na cyfryzację urzędów od lutego 2020 roku - mówił.

Minister podkreślił, że w ramach wydatków pieniędzy z programu "Cyfrowa gmina" obowiązkowym elementem będzie audyt cyberbezpieczeństwa. Na przeprowadzenie takie audytu samorządy będą miały czas do września 2023 r. - To jest niezwykle ważne, bo wyniki tych audytów zostaną skompilowane z całej Polskie i przekazane do NASK-u, który zajmuje się wsparcie samorządów wówczas, gdy stanie się coś złego w cyberprzestrzeni - mówił.

Pieniądze na cyfryzację gmin zostały podzielone według dwóch kryteriów: liczby mieszkańców oraz wysokości dochodów samorządu. Samorządy otrzymają dotacje w kwocie od 100 tys. do 2 mln zł i nie muszą posiadać wkładu własnego. Wnioski na pierwszą transzę dotacji gminy będą mogły składać od 18 października tego roku w wersji elektronicznej.

PR24, akg

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem