Ekspert PIE: Polska z kraju emigrantów, staje się krajem który zatrudnia coraz więcej imigrantów zarobkowych
Przedsiębiorcy mają coraz większy problem z poszukiwaniem pracowników, dlatego tak chętnie zatrudniają cudzoziemców. Przyjęcie przez rząd projekt nowelizacji ustawy o ich zatrudnianiu, jest krokiem w dobrym kierunku - powiedział Andrzej Kubisiak wicedyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) w programie "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
2021-10-20, 17:00
Ekspert PIE podkreślił, że problemy z poszukiwaniem pracowników dotyczą zwłaszcza takich branż jak: przemysł, transport, budownictwo, rolnictwo i logistyka. Brakuje też pracowników sezonowych, zwłaszcza w branży: turystycznej, hotelarskiej oraz owocowo-warzywnej. Problemy wynikają nie tylko z powodu problemów demograficznych naszego kraju, ale przede wszystkim z faktu że wiele setek tysięcy młodych Polaków wyjechało "za chlebem" do krajów UE.
Zmiany w ustawie o zatrudnianiu cudzoziemców pozwalają pracodawcy przedłużyć z 6 miesięcy do 24 miesięcy zapotrzebowanie na takiego pracownika (oświadczenia zatrudnienia). Ten postulat pojawiał się od kilku lat ze strony stowarzyszeń pracodawców.
Zgoda na pracę dla cudzoziemca nie będzie tak jak teraz na siłę połączona tylko z jednym pracodawcą. Do tej pory gdy kończyła się praca w jednej firmie, trzeba było od od nowa rozpoczynać procedurę zatrudniania pracownika z innego kraju. W nowych przepisach pracownik nie będzie musiał udowadniać, że dysponuje środkami do utrzymanie i zakwaterowania, lecz będzie wymagane udowodnienie poziomu uzyskiwanych u nas dochodów.
Nowelizacja będzie dotyczyć także pracowników sezonowych z wielu branż. Na rynku jest około 140 tysięcy wakatów na różnego typu stanowiskach pracy, czyli aż o 75 % więcej niż w szczycie pandemii. A bez zarobkowych imigrantów skala wakatów mogłaby sięgać nawet poziomu 500 tysięcy stanowisk pracy. A obecne, szybkie odbicie w górę polskiej gospodarki oznacza także powrót do braku pracowników na rynku pracy, dobrze znany firmom z okresu sprzed pandemii COVID-19.
REKLAMA
Dlatego napływ cudzoziemców, zwłaszcza tych ze Wschodu (Ukraina i Białoruś) w jakiś sposób niweluje te braki. W latach 2013 - 2018 polskie PKB było wyższe o 0,5 % każdego roku, dzięki pracy cudzoziemców, co wynika z analiz np. NBP.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadziła Justyna Golonko.
Posłuchaj
PR1/PR24/Justyna Golonko/sw
REKLAMA
REKLAMA