X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Pomogą zrównoważyć system energetyczny. W Elektrowni Dolna Odra powstaną 2 bloki gazowo-parowe PGE

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 17:56
Podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę dwóch niskoemisyjnych bloków gazowo-parowych w Elektrowni Dolna Odra minister klimatu i środowiska Anna Moskwa powiedziała, że "inwestycja ta pozwoli na transformację energetyczną z uwzględnieniem warunków krajowego miksu energetycznego".
Dwa nowe bloki gazowe PGE powstaną przy Elektrowni Dolna Odra.
Dwa nowe bloki gazowe PGE powstaną przy Elektrowni Dolna Odra. Foto: twitter/GrupaPGE

Jak zaznaczyła minister, nowe bloki parowo-gazowe w Elektrowni Dolna Odra to jedna z najważniejszych inwestycji, służąca realizacji "Polityki energetycznej Polski do 2040 r." i będąca elementem sprawiedliwej transformacji energetycznej w kierunku nisko i zeroemisyjnym.

- Bez nowych bloków parowo-gazowych w Elektrowni Dolna Odra nie uda się zrealizować celów PEP2040. Na tę inwestycję czeka 2,5 mln gospodarstw domowych, które będą z niej zaopatrywane w energię elektryczną i ciepło - powiedziała Anna Moskwa.

Budowa dwóch nowych bloków gazowych pozwoli na odtworzenie potencjału wytwórczego elektrowni Dolna Odra. Nowa jednostka zasilana niskoemisyjnym gazem zastąpi wygaszane moce węglowe, przyczyniając się do stopniowej dekarbonizacji wytwarzania energii elektrycznej w Polsce.

Inwestycja stanowi gwarancję długoterminowego funkcjonowania elektrowni, która odgrywa strategiczną rolę w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym jako jedyny wytwórca systemowy dla północno-zachodniego obszaru Polski.

Nowe jednostki wytwórcze pozwolą też na wykorzystanie potencjału płynącego z dostępności paliwa dostarczanego do terminala LNG w Świnoujściu oraz planowanej trasy gazociągu Baltic Pipe.

Ponadto, nowe bloki będą się charakteryzować wysoką elastycznością, co ma istotne znaczenie ze względu na dużą moc zainstalowaną lądowych farm wiatrowych na Pomorzu oraz planowanych nowych mocy w farmach wiatrowych offshore.

Czytaj także:

- Inwestycja ta jest niezbędna także dlatego, że konieczne jest bilansowanie systemu energetycznego wraz z rosnącą rolą odnawialnych źródeł energii - podkreśliła minister klimatu i środowiska.

W Nowym Czarnowie powstaną dwie jednostki wytwórcze o łącznej mocy blisko 1400 MW, które będą nie tylko najnowocześniejszymi w Polsce, ale także znajdą się w ścisłej czołówce najbardziej nowoczesnych elektrowni gazowych w Europie.

PR24, akg

Czytaj także

PGNiG w ciągu 10 lat podwoiło możliwość gromadzenia gazu w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 16:35
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zakończyło budowę klastra B w Kawernowym Podziemnym Magazynie Gazu Kosakowo. Składa się on z pięciu komór magazynowych o łącznej pojemności 154,3 mln m sześc. gazu ziemnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ma wymiar gospodarczy i polityczny". Naimski o Baltic Pipe

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 06:41
- Gazociąg Baltic Pipe w wymiarze gospodarczym zapewnia dostawy gazu na następne 20-30 lat, a w politycznym - uwalnia Polskę od monopolu i presji politycznej - powiedział pełnomocnik rząd ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podmorska część Baltic Pipe ukończona. Naimski: nie będzie konieczności podpisywania kontraktów z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2021 16:10
Spółka Gaz-System poinformowała, że została zakończona budowa podmorskiej części gazociągu Baltic Pipe. - Baltic Pipe razem z gazoportem i z całą magistralą otwiera nową, alternatywną do kontrolowanej przez Rosjan drogę do przesyłu gazu nie tylko do Polski, ale również do Europy Środkowej, na Słowację i na Węgry -  mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grupa PGE podwaja zyski. "Rośnie zapotrzebowanie gospodarki na energię elektryczną"

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 07:43
Zysk netto Grupy PGE w III kwartale 2021 r. wyniósł 545 mln zł i był o 110 proc. wyższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Według prezesa PGE Wojciecha Dąbrowskiego rok 2022 będzie wyzwaniem dla energetyki konwencjonalnej i ciepłownictwa w związku z presją rosnących cen uprawnień do emisji CO2.
rozwiń zwiń