more_horiz
Gospodarka

Pieniądze na początek kariery naukowej. Zobacz, jak je zdobyć

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 13:45
W konkursach krajowych i międzynarodowych Narodowego Centrum Nauki (NCN) uczeni na początku kariery otrzymali w 2021 r. niemal 827 mln złotych, co stanowiło 51 proc. kwoty przyznanej w tym czasie wszystkim badaczom - podało NCN.
Przez ostatnie sześć lat naukowcy na początku kariery otrzymali w ramach konkursów organizowanych przez NCN łącznie ponad 3,75 mld złotych.
Przez ostatnie sześć lat naukowcy na początku kariery otrzymali w ramach konkursów organizowanych przez NCN łącznie ponad 3,75 mld złotych.Foto: Gorodenkoff/Shutterstock

NCN organizuje konkursy otwarte dla naukowców na wszystkich etapach kariery. W ofercie są programy skierowane dla osób rozpoczynających pracę, dojrzałych badaczy i takie, w których młodsi naukowcy rywalizują z bardziej doświadczonymi uczonymi.

Konkursy krajowe i międzynarodowe

Z dokumentu wynika m.in., że przez ostatnie sześć lat naukowcy na początku kariery otrzymali w ramach konkursów organizowanych przez NCN łącznie ponad 3,75 mld złotych, co stanowiło 46 proc. ogólnej kwoty przyznanej w tym czasie przez Centrum. Młodzi uczeni to osoby jeszcze przed doktoratem lub do 7 lat po uzyskaniu stopnia doktora.

W ubiegłym roku rozwój młodych naukowców wsparła ponad połowa kwoty przyznanej przez Centrum. W konkursach krajowych i międzynarodowych otrzymali oni na badania, stypendia i staże podoktorskie niemal 827 mln złotych, co stanowiło 51 procent kwoty przyznanej w tym czasie wszystkim badaczom.

Jak oceniane są wnioski konkursowe?

- Nasz system oceny wniosków, w którym stawiamy na jakość, a nie na ilość w ocenie dorobku, sprzyja młodym naukowcom. Biorą oni udział w konkursach, które są skierowane tylko do nich, ale też z powodzeniem konkurują ze starszymi badaczami w innych programach - powiedział cytowany w komunikacie NCN jego dyrektor prof. Zbigniew Błocki. I dodał, że jest "zbudowany tymi statystykami".

Czytaj także:

Wartość projektów kierowanych przez stojących na progu kariery uczonych w konkursach takich jak Opus, Sonata Bis, Miniatura, Beethoven i Daina to 247 mln złotych. Na staże podoktorskie i stypendia doktoranckie NCN przeznaczyło odpowiednio – 117 i 131 mln złotych.

Centrum wsparło 845 projektów złożonych przez młodych uczonych w konkursach skierowanych tylko do nich oraz 629 wniosków w programach, w których biorą naukowcy na różnych etapach kariery.

Budżet konkursów Preludium, Preludium Bis, Sonata i Sonatina wyniósł 331 mln.

PR24, akg

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem