Tauron pracuje nad rekultywacją zdegradowanych terenów. Spółka testuje zazielenianie hałd
Na hałdzie pogórniczych odpadów w małopolskim Libiążu trwają testy mieszanek glebowych stworzonych z wykorzystaniem odpadów z kopalń i elektrowni. Naukowcy chcą sprawdzić, jak najskuteczniej zazieleniać zdegradowany teren.
2022-03-08, 16:00
We wtorek Tauron, poinformował o wyróżnieniu za działanie proekologiczne otrzymanym przez jego spółkę zależną Tauron Wydobycie w tegorocznej edycji konkursu Górniczy Sukces Roku, organizowanego przez Górniczą Izbę Przemysłowo-Handlową.
Wyróżnienie przyznano za osiągnięcia międzynarodowego projektu badawczego Recovery prowadzonego na terenie hałd udostępnionych przez Tauron Wydobycie. Jego celem jest opracowanie sposobu rekultywacji składowisk odpadów wydobywczych i innych terenów zdegradowanych. Koordynatorem przedsięwzięcia jest Główny Instytut Górnictwa (GIG) w Katowicach, a uczestniczą w nim naukowcy i partnerzy przemysłowi z Czech, Niemiec i Hiszpanii.
Łąka na hałdzie
Spółka Tauron Wydobycie, do której należy m.in. kopalnia Janina w Libiążu, w 2020 r. udostępniła hałdę pogórniczych odpadów z tej kopalni, pod kątem utworzenia poligonu doświadczalnego o powierzchni 4 tys. m kw. W ramach projektu przygotowano różne mieszanki gleb i posadzono setki roślin. Jesienią ub. roku GIG prezentował rosnącą na hałdzie bujną łąkę.
W projekcie testowane są różnego rodzaju mieszanki glebowe, uzyskane z odpadowej biomasy i odpadów poprodukcyjnych z należących do grupy Tauron kopalń Sobieski i Janina oraz elektrowni. Naukowcy chcą uzyskać takie parametry gleb, by neutralizowały kwasowość zgromadzonych na hałdach odpadów. W ten sposób skutecznie ograniczany ma być potencjał do powstawania na hałdach lub innych obiektach przemysłowych kwaśnych odcieków.
Nie każda roślina się nadaje
Prace rekultywacyjne wykonywane są w sposób wariantowy, z zastosowaniem różnych metod wykonania pokrywy glebowej. Poligon doświadczalny w Libiążu daje możliwość monitorowania zarówno gleby, jak i wody oraz rozmaitych parametrów fizykochemicznych podłoża. Na hałdzie pojawiły się sucho- i ciepłolubne gatunki roślin, roślinność łąkowa, krzewy i rośliny lubiące wilgoć, sadzone w miejscach gromadzenia się wód opadowych.
Głównym efektem badań ma być opracowanie nowych sposobów rekultywacji hałd, składowisk i innych terenów zdegradowanych. Chodzi o dobranie odpowiednich roślin, które skutecznie zazielenią takie tereny, przy właściwym przygotowaniu dla nich gleby. Dzięki niej rośliny będą mogły rosnąć w miejscach, gdzie składowano górnicze czy energetyczne odpady.
REKLAMA
Jak wykorzystać praktycznie wyniki badań
Zwieńczeniem projektu mają być warsztaty poświęcone wypracowanej w wyniku tych doświadczeń technologii. Naukowcy chcą też opracować zasady wyceny usług służących rekultywacji hałd i zdegradowanych terenów.
- Tauron ostrzega i tłumaczy, dlaczego sieć energetyczna może mieć problem z przyłączaniem nowych źródeł odnawialnych
- Transformacja sektora elektroenergetycznego w Polsce. Znamy główne kierunki zmian
Pola testowe projektu Recovery powstały, prócz Libiąża, na terenach: dawnych czeskich kopalń Chabařovice i Ležáky, a także hałdy Terezie – Ema, dawnej niemieckiej kopalni Mibrag nieopodal Lipska oraz kopalni Figaredo w hiszpańskiej Asturii. Projekt wpisuje się w inicjatywy Regionów Górniczych w Transformacji (Coal Regions in Transition).
W tegorocznej edycji konkursu Górniczy Sukces Roku Tauron został też wyróżniony za rozwiązania techniczne zastosowane w nowym szybie górniczym Zakładu Górniczego Janina.
REKLAMA
PAP/IAR/PKJ
REKLAMA