more_horiz
Gospodarka

Resort finansów pracuje nad zmianami w Polskim Ładzie. Soboń: będą korzystne dla podatników

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2022 16:40
- Wszystkie zmiany, jakie zaproponujemy do podatkowego Polskiego Ładu będą z korzyścią dla podatników - zapowiedział wiceminister finansów Artur Soboń podczas posiedzenia połączonych sejmowych komisji finansów oraz gospodarki. 
Wszystkie zmiany do podatkowego Polskiego Ładu będą z korzyścią dla podatników.
Wszystkie zmiany do podatkowego Polskiego Ładu będą z korzyścią dla podatników. Foto: PAP/Leszek Szymański

Wiceminister Artur Soboń zapewnił podczas posiedzenia sejmowych komisji na której debatowano na temat społecznych, gospodarczych i finansowych skutków wprowadzenia Polskiego Ładu, że ministerstwo "bardzo intensywnie" pracuje nad pakietem zmian do podatkowego Polskiego Ładu - w sprawie PIT oraz CIT.

Nie poinformował, kiedy ministerstwo przedstawi gotowy projekt ustawy w tej sprawie, ale zapowiedział, że w pierwszej kolejności trafi on "do samych zainteresowanych" - do księgowych, kadrowych, doradców podatkowych, związków zawodowych, organizacji pracodawców.

Podstawa to konstruktywny dialog

Przedstawiciel resortu finansów przyznał, że w przypadku obowiązujących już przepisów miał miejsce "deficyt dialogu".

- Te uwagi, które będą zmieniały projekt na korzyść podatników i będą wpisywały się w logikę tych propozycji chciałbym uwzględnić. Wręcz zachęcam do tego, aby wskazywać nam te błędy, które mogą być w tych projektach przez nas niezauważone - powiedział Soboń.

Wiceminister przypomniał, że projektowana nowelizacja przepisów podatkowych dotycząca Polskiego Ładu nastąpi w trakcie roku podatkowego.

- W związku z tym zgodnie z jednoznaczną linią orzeczniczą wszystkie zmiany podatkowe muszą być na korzyść podatników - podkreślił.

Nowe zmiany zawsze korzystne dla podatników

Soboń dodał, że mówienie o wycofaniu się z wprowadzonych zmian, wycofaniu się rządu z Polskiego Ładu "ma wymiar publicystyczny". Zwrócił uwagę, że obowiązujące od 1 stycznia 2022 r. nowe przepisy podatkowe w dużej mierze są korzystne dla podatników i to musi być też respektowane.

- Każda (nowa - PAP) propozycja, która będzie przez nas zaproponowana będzie miała gwarancję korzyści dla wszystkich podatników - zapewnił Soboń.

1 stycznia weszła w życie podatkowa część Polskiego Ładu. Jedną z najważniejszych zmian, jakie wprowadza program w podatkach, jest podniesienie kwoty wolnej do 30 tys. zł oraz progu dochodowego do 120 tys. zł. Jednocześnie znikła ulga umożliwiająca odliczanie od podatku części (7,75 proc.) składki zdrowotnej, wynoszącej 9 proc. Ma to zrekompensować tzw. ulga dla klasy średniej, czyli osób zarabiających miesięcznie od 5 tys. 701 zł do 12 800 zł.

Na początku stycznia media informowały jednak o szeregu grup zawodowych i społecznych, które po 1 stycznia otrzymały wyraźnie niższe wypłaty (m.in. niektórzy nauczyciele, funkcjonariusze służb mundurowych, emeryci). Przedstawiciele rządu zapowiedzieli zmiany w podatkowej części Polskiego Ładu.

Czytaj także:

PAP/mk