Lombardy pod lupą resortu finansów i UOKiK. Powstanie ustawa regulująca ich działalność

Ministerstwo Finansów wspólnie z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotują ustawę regulującej działalność lombardową. Projekt ma być gotowy w IV kwartale tego roku. 

2022-03-14, 19:21

Lombardy pod lupą resortu finansów i UOKiK. Powstanie ustawa regulująca ich działalność

Informacje o nowym projekcie znalazły się dziś dziś w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Nie każdy będzie mógł mieć własny lombard

W projekcie ma zostać zapisana m.in. definicja działalności lombardowej, przez którą rozumie się zawieranie umów pożyczki lombardowej oraz sprzedaży przedmiotu zastawu lombardowego. Poza tym projekt ma określić wymagania wobec firm chcących prowadzić tego typu działalność. Najistotniejszym spośród nich ma  być obowiązek wpisu do rejestru przedsiębiorców prowadzących działalność lombardową, który prowadzony będzie przez KNF w formie elektronicznej.

Czytaj także:

Rejestracja ma być prosta i możliwa przez internet, a jej koszt dla przedsiębiorcy nie będzie wysoki (50 zł) – podano w informacji w Wykazie.

REKLAMA

Lombard z własnym kapitałem

Kolejnym warunkiem prowadzenia działalności lombardowej ma być działanie w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjnej, z kapitałem zakładowym na poziomie 50 tys. zł. Jak stwierdzono w informacji w Wykazie prac legislacyjnych, te warunki mają na celu zwiększenie pewności konsumentów co do prawdziwości danych oraz wiarygodności samego podmiotu, z którym zawierają umowę pożyczki lombardowej.

"Jest to również istotne z uwagi na projektowane rozwiązania w zakresie obowiązku zwrotu konsumentowi nadwyżki uzyskanej z tytułu sprzedaży przedmiotu zastawu lombardowego, gdyż w związku z ww. obowiązkiem, pomimo iż umowa pomiędzy lombardem, a konsumentem nie będzie już wykonywana, to pomiędzy stronami tej umowy pozostaną ww. zobowiązania do uregulowania" - podano na stronach kancelarii premiera.

Czytaj także:

Najważniejsze są definicje

W projekcie ma zostać wprowadzona definicja umowy pożyczki lombardowej jako umowy, w "której przedsiębiorca prowadzący działalność lombardową zobowiązuje się przenieść na własność konsumenta określoną ilość pieniędzy, a konsument zobowiązuje się do zwrotu całkowitej kwoty pożyczki lombardowej w oznaczonym terminie oraz do udzielenia zabezpieczenia poprzez ustanowienie zastawu lombardowego". Jak wyjaśniono, wskazanie nowego rodzaju umowy nazwanej ma na celu wyróżnienie typu umów z konsumentami, dla których jedynym zabezpieczeniem wykonania umowy jest ustanowienie zastawu na rzeczy ruchomej.

Zdefiniowany zostanie także zastaw lombardowy, jak również całkowity koszt umowy pożyczki lombardowej.

REKLAMA

Prace nad projektem ustawy mają się skończyć w IV kwartale 2022 r.

PAP/IAR/PKJ


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej