Europa może uniezależnić się od surowców z Rosji? Ekspert tłumaczy aktualną sytuację wspólnotowego rynku

- Widzimy szanse na to aby odejście Unii Europejskiej od paliw kopalnych z Rosji było możliwe - stwierdził w Programie 1 Polskiego Radia analityk z Polskiego Instytutu Ekonomicznego Maciej Miniszewski.

2022-03-22, 17:43

Europa może uniezależnić się od surowców z Rosji? Ekspert tłumaczy aktualną sytuację wspólnotowego rynku
Import gazu z Rosji stanowi połowę całkowitego importu tego paliwa do UE.Foto: evgenii mitroshin/ Shutterstock

- Obecnie UE jest uzależniona od surowców energetycznych z Rosji w 25 procentach. Jeśli chodzi o ropę naftową Unia może uniezależnić się od dostaw z Rosji poprzez zwiększenie mocy produkcyjnych w USA czy Kanadzie. Kolejna sprawa to pozytywne zakończenie negocjacji z grupą OPEC, choć ten scenariusz jest mniej realny bo OPEC ma podpisane porozumienie z Rosją - mówił gość radiowej Jedynki.

Dywersyfikacja jest możliwa

Dodał, że kolejne źródło dywersyfikacji to przekierowanie do Europy dostaw z Norwegii, Wielkiej Brytanii czy Danii, które obecnie trafiają poza nasz kontynent. 

Natomiast jeśli chodzi o gaz ziemny - to jak mówił analityk - import z Rosji stanowi połowę całkowitego importu tego paliwa do UE. Mimo to "jesteśmy jeszcze do końca tego roku te dostawy gazu z Rosji zastąpić", poprzez budowę np. terminali LNG czy Baltic Pipe.

Posłuchaj

W Programie 1 Polskiego Radia analityk z Polskiego Instytutu Ekonomicznego Maciej Miniszewski mówił o tym, jak Europa może uniezależnić się od surowców energetycznych z Rosji. Rozmawiała Justyna Golonko. 5:17
+
Dodaj do playlisty

Jeśli chodzi o węgiel z Rosji to trafia on głównie do Polski i do Niemiec. - W przypadku naszego kraju węgiel ten jest zużywany głównie przez gospodarstwa domowe, a nie przez sektor energetyczny - zauważył analityk.

REKLAMA

Jego zdaniem - import węgla z Rosji można zastąpić importem ze Stanów Zjednoczonych i Australii, które już zapowiedziały zwiększenie produkcji.

Czytaj także:

Rozmówca pytany o koszty dywersyfikacji dostaw surowców energetycznych stwierdził, że przeciętny Kowalski nie powienien odczuć znacznego wzrostu cen, bowiem istnieje już potrzebna do dywersyfikacji infrastruktura.

Polskie Radio Program 1, PR24, akg

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej