Błąd w PIT można szybko skorygować. Samodzielne poprawienie najlepszym rozwiązaniem

Podatnik, który popełnił błąd w rocznej deklaracji może szybko go poprawić poprzez programy do rozliczenia podatku dochodowego. Jeśli PIT był składany w formie papierowej to można dokonać korekty za pośrednictwem Poczty Polskiej lub składając poprawiony formularz w okienku podawczym urzędu skarbowego.

2022-03-29, 10:55

Błąd w PIT można szybko skorygować. Samodzielne poprawienie najlepszym rozwiązaniem
Korekę w deklaracji PIT można złożyć w ciągu 5 lat . Foto: Shutterstock /Andrey_Popov

Niepoprawny adres zamieszkania, brak wskazania przysługującej ulgi podatkowej w rozliczeniu, nieuwzględnienie dodatkowych przychodów – to tylko wybrane sytuacje, w których niezbędna będzie korekta zeznania PIT za 2021 r., podaje portal Bankier.pl. 

"Korektę w rocznym zeznaniu podatkowym za 2021 r. można wprowadzić samodzielnie, gdy podatnik zorientuje się, że formularz PIT zawiera błąd. W przypadku gdy rozliczenie przesyłane było w formie elektronicznej, przygotowanie korekty zajmie od kilku do kilkudziesięciu minut – w zależności od skali poprawki. Można zrobić to zarówno przez rządową usługę "Twój e-PIT", jak i za pośrednictwem programów komercyjnych do rozliczania rocznych zeznań podatkowych" czytamy w materiale.

Na deklaracje podatkowe składane w formie papierowej również można nanieść poprawki. W takiej sytuacji korektę należy również złożyć w tradycyjny sposób za pośrednictwem Poczty Polskiej lub składając poprawiony formularz w okienku podawczym urzędu skarbowego.

Do kiedy złożyć korektę?

Błąd w deklaracji możemy odkryć sami, ale może być też tak, że to fiskus wezwie nas do jego skorygowania. Za pomocą korekty podatnik poprawia błędy w pierwotnie złożonym rozliczeniu. Korektę warto złożyć niezwłocznie.

REKLAMA

"Korekty dokonywać należy aż do zakończenia okresu przedawnienia, zatem z reguły powinno się ją dokonywać przez 5 lat licząc od końca roku, w którym składana jest deklaracja. Zeznania za 2021 rok korygować należy zatem aż do końca 2027 roku. Jednak czas złożenia korekty wpływa na ewentualny zwrot podatku. Kiedy natomiast mamy złożyć korektę i dopłacić do zeznania, powinniśmy to zrobić jak najszybciej, by nie płacić odsetek" - czytamy także.

Według portalu złożenie poprawionej deklaracji podatkowej za ubiegły rok nie jest skomplikowaną czynnością. Korekty PIT dokonuje się składając:

- deklarację podatkową (zgodnie ze wzorem obowiązującym w roku, z którego deklarację się koryguje) – oznaczoną jako „korekta” (w formularzu podatkowym podatnik posiada zawsze wybór pomiędzy „złożeniem zeznania” a „korektą zeznania”),

- wskazać należy w treści zeznania, czy korekta wynika z własnej inicjatywy podatnika czy z działań organu w ramach kontroli podatkowej lub czynności sprawdzających,

REKLAMA

- kontrolować należy termin złożenia korekty – taka, która wystąpi w okresie 6 miesięcy od terminu na rozliczenie roczne, pozwala na obniżenie o połowę odsetek za zwłokę.

Nie ma obowiązku dołączania pisemnego uzasadnienia przyczyn korekty (ORD-ZU).

Po złożeniu korekty

Portal zwraca uwagę, że samodzielne poprawienie błędów przez podatnika jest lepszym rozwiązaniem niż oczekiwanie na "telefon" z urzędu skarbowego z informacją o niepoprawnych informacjach rocznym zeznaniu PIT. Korekta deklaracji podatkowej niesie ten skutek, że

- złożona w odpowiednim terminie łącznie z zapłatą zaległości podatkowej (jeśli występuje) spowoduje zaniechanie ukarania za przestępstwo karne skarbowe,

REKLAMA

- zapłata zaległości podatkowej (o ile taka wystąpiła) w terminie 7 dni od daty złożenia korekty i nie później niż 6 miesięcy po upływie terminu na złożenie korygowanej w danym momencie deklaracji, powoduje obniżenie odsetek podatkowych.

Korekta PIT polega na przesłaniu poprawnie wypełnionego formularzu PIT do właściwego urzędu skarbowego w miejsce uprzednio złożonego druku podatkowego.

Organ skoryguje podatnika sam

Czynności sprawdzające urzędu skarbowego polegają na odnajdywaniu prostych błędów i w ramach tych czynności organ np. koryguje sam deklarację, dokonując stosownych poprawek lub uzupełnień, jeżeli zmiana wysokości zobowiązania podatkowego, kwoty nadpłaty, kwoty zwrotu podatku lub wysokości straty w wyniku tej korekty nie przekracza kwoty 5.000 zł. Także zwraca się do składającego deklarację o jej skorygowanie oraz złożenie niezbędnych wyjaśnień, wskazując przyczyny, z powodu których informacje zawarte w deklaracji podaje się w wątpliwość.

"'Korekta przeprowadzona w ramach czynności sprawdzających, zarówno za podatnika jak i przez podatnika nie spowoduje możliwości obniżenia odsetek za zwłokę. Stosuje się wówczas odsetki standardowe" - podsumowuje Bankier.pl. 

REKLAMA

Czytaj także:

Bankier.pl/PR24.pl/mk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej