more_horiz
Gospodarka

Inflacja: coraz większy światowy problem

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2022 12:15
Przez ostatnie 12 miesięcy ceny konsumpcyjne w USA wzrosły o 8,4 proc., osiągając poziom najwyższy od 41 lat. We Wspólnocie należy się spodziewać ok. 8-proc. inflacji, co będzie historycznym rekordowym poziomem w historii tej organizacji.
Na całym świecie drożeje żywność i paliwa. To efekt napaści Rosji na Ukrainę.
Na całym świecie drożeje żywność i paliwa. To efekt napaści Rosji na Ukrainę.Foto: Shutterstock/Denys Kurbatov

Tylko w marcu ceny detaliczne w USA wzrosły o 1,2 proc., co jest największym skokiem od września 2005 roku - podało amerykańskie Biuro Statystyk Pracy. Miesiąc wcześniej - w lutym br - ceny detaliczne wzrosły o 0,8 proc.  

Uciekające ceny paliw

Ten gwałtowny wzrost inflacji to przede wszystkim efekt wzrostu cen paliw i energii oraz żywności. Paliwa, surowce energetyczne i energia przez ostatnie 12 miesięcy zdrożały o 32 proc., w tym benzyny o 48 proc. Natomiast w samym marcu te wzrosty wyniosły odpowiednio 11 proc. w sumie i 18,3 proc. dla benzyny. Skok cen energii i paliw odpowiada za 2/3 wzrostu cen.

Czytaj także:

 

Żywność w USA drożeje nieco wolniej niż energia i paliwa. W samym marcu jej ceny wzrosły o 1 proc. Ceny żywności są windowane przede wszystkim przez zboża (1,5 proc. w marcu) i produkowane z nich produkty (pieczywo, mąki) oraz mięso ze skarmianych nimi zwierząt hodowanych. Zdrożały też wyraźnie importowane owoce.

 


W skali roku wzrost cen żywności był mniejszy niż w przypadku paliw, ale też wysoki (8,8 proc.). W tym okresie również najbardziej podrożały zboża i wyroby z nich - o 10 proc., a szczególnie mąka - 14,2 proc.

Jeszcze szybciej niż wyroby ze zbóż rosły ceny mięsa (14,8 proc. przez 12 miesięcy), co też należy wiązać z rosnącymi cenami zbóż, z których robi się pasze.

Za inflacją może przyjść recesja

Indeks cen detalicznych w USA nieuwzględniający paliwa i żywności (inflacja bazowa) wzrósł o 0,3 proc. wobec wzrostu o 0,5 proc. w lutym.

Mimo sprzyjającego otoczenia ekonomicznego (zwłaszcza niskiego bezrobocia), większość ekonomistów spodziewa się, że Rezerwa Federalna zacznie szybko podnosić oficjalne stopy procentowe i amerykańska gospodarka może wkrótce popaść w recesję.

Wyścig cen w Europie

Ale wysoka inflacja to problem nie tylko USA. W Unii nie ma danych za marzec. Ale Eurostat już szacuje, że w strefie euro w poprzednim miesiącu ceny w skali 12 miesięcy wzrosną o 7,5 proc. Czyli w całej Unii inflacja wyniesie około 8 proc.

 


Inflacja w Polsce w marcu była (wstępny szacunek 11,5 w skali roku) wyraźnie wyższa niż w tych dwóch największych na świecie gospodarkach i ta różnica według wstępnych szacunków może wynieść około 3-3,5 pkt. proc. W Unii wzrost cen na poziomie podobnym albo nawet wyższym do naszego utrzymuje się jeszcze w państwach bałtyckich i w Holandii.  

PolskieRadio24/PKJ

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem