Projekt zmian w podatkach. Przedsiębiorcy z możliwością ponownego wyboru sposobu rozliczania

- Po konsultacjach zaproponowaliśmy możliwość ponownego wyboru sposobu rozliczania sposobu opodatkowania przez przedsiębiorców - zapowiedział wiceminister finansów Artur Soboń.

2022-04-13, 13:01

Projekt zmian w podatkach. Przedsiębiorcy z możliwością ponownego wyboru sposobu rozliczania
Od 1 lipca osoby, które rozliczają się przy użyciu skali podatkowej i uzyskają dochody przekraczające 30 tys. zł, zapłacą 12-proc. stawkę PIT.Foto: WAYHOME studio/Shutterstock.com

Jak poinformował wiceminister finansów, w projekcie zmian pojawi się propozycja ponownego wyboru sposobu opodatkowania w roku 2022 r. dla przedsiębiorców na ryczałcie i podatku liniowym.

- Wprowadzamy możliwość wyboru skali. Będzie to wybór w rozliczeniu rocznym do 30 kwietnia 2023 r. To przepis epizodyczny, tylko dla tego roku - wyjaśnił Artur Soboń.

Jak zaznaczył, w kolejnych latach przedsiębiorcy już normalnie będą mogli wybrać sposób opodatkowania, natomiast w tym roku będzie możliwość wyboru pod warunkiem prowadzenia odpowiedniej księgowości od 1 stycznia do 31 grudnia.


Posłuchaj

Jarosław Szatański dyrektor departamentu podatków dochodowych w ministerstwie finansów tłumaczy szczegóły zmian podatkowych ( "Ekspres Gospodarczy" Justyna Golonko PR1) 4:15
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Soboń podkreślał, że czas do 30 kwietnia będzie zarówno terminem rozliczenia się przedsiębiorców z fiskusem, jak i na ponowny wybór sposobu opodatkowania w ramach rozliczenia rocznego. - Ujednolicamy ten termin rozliczenia rocznego i będzie to 30 kwietnia. Nie będzie innych terminów - zaznaczył wiceminister.

Zmiany "tylko" na korzyść podatnika

- Myśmy tego pierwotnie nie zaproponowali dla przedsiębiorców, wskazując na to, iż wszyscy w lutym, którzy dokonali takiego wyboru, niezależnie od tego, jakiego wyboru dokonali, są na tych zmianach do przodu, te zmiany są dla nich bardziej korzystne niż to, co obowiązuje dzisiaj. To był nie tylko wymóg konstytucyjny, bo zmiany w roku podatkowym można dokonywać wyłącznie na korzyść bądź neutralnie dla podatnika, ale przede wszystkim nasza oferta dla przedsiębiorców w tym trudnym czasie - dodał Soboń.

Wskazał, że "ostatecznie, po rozmowach z samymi przedsiębiorcami, z doradcami podatkowymi, z księgowymi, zaproponowaliśmy możliwość ponownego wyboru".

Szczegółowe konsultacje

Soboń podkreślał, że projekt zmian był szczegółowo omawiany w konsultacjach, "bardzo dokładnie analizując każdy zapis".

REKLAMA

- Zmiany, które dzisiaj zaproponujemy, są wynikiem bardzo pogłębionej rozmowy, bardzo często też kompromisu, bo np. propozycje ze strony doradców podatkowych a ze strony księgowych nieco się różniły. To są propozycje, które są uzgodnione i które mają akceptację ze strony tych, którzy będą ostatecznie realizować to, co my dzisiaj proponujemy - zaznaczył wiceminister.

- Ten projekt ma znaczenie, bo dotyczy 25 mln podatników, czyli tych, co opłacają w Polsce podatki jako osoby fizyczne, ale i przedsiębiorców, bo przygotowaliśmy do nich ofertę, która oznacza obniżkę podatków - dodał Soboń.

Posłuchaj

Wiceminister finansów Artur Soboń o reformie podatków dla firm (IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/TT/d kwi/w to) 0:23
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Zwrócił uwagę, że czas konsultacji zmian w podatkach był krótki.

- Chcielibyśmy, aby te zmiany obowiązywały w zeznaniu rocznym od 1 stycznia 2022 r., a w zaliczkach - od 1 lipca 2022 r. - dodał Soboń.


- Zdaję sobie sprawę, że byłoby dobrze, gdyby okres na zbieranie uwag i dyskusję był dłuższy, ale wykorzystaliśmy go w sposób maksymalnie możliwy, to jest spotkaliśmy się ze wszystkim interesariuszami, z którymi powinniśmy rozmawiać - podsumował wiceminister finansów. 

Czytaj także:

Obniżka stawki PIT. Artur Soboń: na zmianach wprowadzonych w trakcie roku podatkowego podatnik nie może tracić

"24 pytania": wiceminister finansów Artur Soboń

REKLAMA

PR1/Justyna Golonko/PAP/mk


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej