more_horiz
Gospodarka

"Wojna na Ukrainie spowolniła polski przemysł". Eksperci komentują dane GUS

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2022 14:28
Dynamika produkcji przemysłowej spadła w marcu do 17,3% z 17,6 % w lutym - podał Główny Urząd Statystyczny. W ocenie Polskiego Instytutu Ekonomicznego, w najbliższych miesiącach przemysł będzie dalej hamować.
GUS poinformował, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wzrosło w marcu o 12,4 procent w ujęciu rocznym.
GUS poinformował, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wzrosło w marcu o 12,4 procent w ujęciu rocznym.Foto: Shutterstock/Juice Verve

Eksperci PIE dodają, że polski przemysł nadal dobrze sobie radzi, a lekkie spowolnienie w marcu to efekt wojny w Ukrainie.

Coraz większe niedobory

- Główną barierą dla rozwoju przemysłu są niedobory materiałów importowanych z Chin. W reakcji na wzrost zakażeń Państwo Środka wprowadziło ścisły lockdown w regionach odpowiadających za 40% PKB kraju. Pracę zawiesiły fabryki i porty morskie - wyjaśnili.

Liczba statków czekających na załadunek w porcie w Szanghaju jest obecnie największa od 5 lat. Według PIE, pogłębienie niedoborów spowolni także europejski przemysł.

Rosną płace

Polski Instytut Ekonomiczny zwraca uwagę, że w wzrost wynagrodzeń przyśpieszył w marcu z 11,7 do 12,4%, mocno powyżej oczekiwań rynkowych (10,4%). Pensje rosły najszybciej w sektorze nieruchomości oraz branży informacyjnej. Słabsze wyniki obserwujemy w górnictwie oraz branży rolniczej.

Eksperci PIE oczekują, że w kolejnych miesiącach wynagrodzenia będą rosnąć w dwucyfrowym tempie. Dynamika zatrudnienia wzrosła do na 2,4%, nieznacznie powyżej oczekiwań rynkowych (2,3%).


Posłuchaj
04:32 Piotr Bujak główny ekonomista banku PKO BP ocenia polski rynek pracy ( "Ekspres Gospodarczy"Justyna Golonko PR1) Piotr Bujak główny ekonomista banku PKO BP ocenia polski rynek pracy ( "Ekspres Gospodarczy"Justyna Golonko PR1)

 

Dane GUS z rynku pracy

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w marcu o 2,4 procent, licząc rok do roku - podał GUS.

Czytaj także:

Poinformował również, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wzrosło w marcu o 12,4 procent w ujęciu rocznym i wyniosło 6665 złotych i 64 grosze.


Posłuchaj
00:23 11697866_1.mp3 Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek o danych GUS na temat zatrudnienia i wynagrodzeń. (IAR)

 

Opublikowane informacje dotyczą sektora przedsiębiorstw, czyli firm zatrudniających co najmniej 10 osób.


PR1,PR24, Justyna Golonko, akg