more_horiz
Gospodarka

Obniżenie trendu inflacyjnego w drugiej połowie tego roku. Premier o wzroście cen

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2022 14:00
Działamy na wielu instrumentach jednocześnie, inflacja będzie dzięki temu niższa. Jest to zaplanowane działanie o charakterze kompleksowym - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Premier Mateusz Morawiecki zapowiada obniżenie trendu inflacyjnego w drugiej połowie tego roku.
Premier Mateusz Morawiecki zapowiada obniżenie trendu inflacyjnego w drugiej połowie tego roku.Foto: Sia Footage/Shutterstock

- Tak jak zapowiedzieliśmy, program dopłat do nawozów rusza już właśnie teraz. Jego przełożenie się na ceny zbóż jest procesem wielomiesięcznym. Potrzebujemy, żeby jesienią już inflacja była w trendzie przynajmniej malejącym - podkreślił premier pytany, jak dopłaty do nawozów wpłyną na ceny żywności i poziom inflacji.

Zastopować inflację

Premier podkreślił, że nie może tego dzisiaj obiecać, ponieważ inflacja była już w trendzie malejącym, czego dowodem jest spadek inflacji w lutym względem stycznia.

- Potem rozpoczęła się wojna i inflacja, którą nam wszystkim Putin tutaj przywiózł wraz z wysokimi cenami gazu i wysokimi cenami ropy. Ta inflacja Putina musi być kolektywnie przez nas zwalczana. Różnymi mechanizmami. Nie ma jednego świętego Graala, jednego idealnego mechanizmu, który tę inflację będzie w stanie zastopować - zwrócił uwagę Mateusz Morawiecki.

Czytaj także:

Obniżyć trend inflacyjny

- Działamy na wielu instrumentach jednocześnie. Inflacja będzie dzięki temu niższa, a więc jest to zaplanowane działanie, bardzo przemyślane, o charakterze kompleksowym, i wierzę, że będziemy w stanie, grając jednocześnie na tych wszystkich instrumentach, doprowadzić do obniżenia trendu inflacyjnego w drugiej połowie tego roku - podkreślił szef rządu.

PR24, akg

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem