more_horiz
Gospodarka

Do kiedy zostanie przedłużona pierwsza tarcza antyinflacyjna? Wiceminister finansów podał termin

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2022 19:32
Przedłużenie pierwszej tarczy antyinflacyjnej, m.in. obniżającej akcyzę na paliwa ma zrównać jej termin obowiązywania z tarczą 2.0 dot. VAT na żywność; później będziemy decydować, czy obie tarcze wydłużyć czy nie - powiedział w Sejmie wiceminister finansów Artur Soboń.
Tarcza antyinflacyjna ma zapobiec wzrostowi cen m.in. żywności.
Tarcza antyinflacyjna ma zapobiec wzrostowi cen m.in. żywności.Foto: Shutterstock

W środę odbyło się w Sejmie drugie czytanie projektu noweli ustawy o VAT dotyczącego zwolnienia z tego podatku importu towarów przez siły zbrojne państw UE. Dzień wcześniej na etapie prac w komisji finansów publicznych do projektu wprowadzono poprawki nowelizujące inne ustawy, w tym o podatku akcyzowym i o sprzedaży detalicznej.

Tym samym wpisano do projektu przedłużenie o 2 miesiące, do 31 lipca br. tzw. pierwszej tarczy antyinflacyjnej, czyli obniżkę akcyzy na prąd i niektóre paliwa silnikowe, zwolnienie z akcyzy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych i zwolnienie sprzedaży paliw z podatku od sprzedaży detalicznej. Ponadto wprowadzona poprawka przewiduje obniżkę akcyzy na lekki olej opałowy.

Tarcza antyinflacyjna obniżyła inflację o 2 proc.

Podczas debaty w Sejmie opozycja podnosiła, że zgłoszone na posiedzeniu komisji poprawki są "wrzutkami", które nie mają nic wspólnego z rozpatrywanym projektem, ponadto są nieregulaminowe, bo omijają wymóg trzech czytań. Posłowie opozycji pytali też, dlaczego pierwsza tarcza antyinflacyjna będzie wydłużona jedynie o 2 miesiące, a nie dłużej.

Odpowiadając na zarzuty Soboń wyjaśnił, że przedłużenie do 31 lipca pierwszej tarczy antyinflacyjnej dotyczącej akcyzy ma na celu zrównanie jej terminu obowiązywania z tarczą 2.0 dotyczącą m.in. obniżki VAT na żywność. - Będziemy decydować, patrząc na bieżąco i oceniając inflację, o przedłużeniu obu tarcz lub nie - stwierdził wiceminister finansów. Dodał, że według wszystkich analityków dzięki działaniu obu tarcz inflacja jest niższa o 2 pkt proc.

Preferencje w zakresie VAT

Rządowy projekt noweli ustawy o podatku od towarów i usług dostosowuje polskie prawo do unijnych przepisów przewidujących szczególne rozwiązania i preferencje w zakresie VAT w odniesieniu do działań obronnych realizowanych w ramach unijnej wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony.

Zakłada zwolnienie z VAT importu towarów i usług przez siły zbrojne innych państw członkowskich do użytku tych sił lub towarzyszącego im personelu cywilnego, jeżeli siły te biorą udział w działaniach obronnych przeprowadzanych w celu realizacji działania UE w ramach wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony (WPBiO).

Trzy poprawki

We wtorek komisja finansów wprowadziła do projektu trzy poprawki. Pierwsza to przedłużenie pierwszej tarczy antyinflacyjnej. Obniżka akcyzy na paliwa silnikowe, olej opałowy i energię elektryczną i zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej dla gospodarstw domowych będzie kosztować budżet państwa 541,2 mln zł. Natomiast przedłużenie wyłączenia paliw z podatku od sprzedaży detalicznej to koszt ok. 55 mln zł.

Czytaj także:

Druga poprawka dotyczy wydłużenia do końca 2022 r. okresu obowiązywania procedury uproszczonej w przypadku eksportu na Ukrainę technologii o znaczeniu strategicznym.

Trzecia wydłuża o 36 miesięcy działanie przepisów, na mocy których Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów może kontrolować inwestycje w polskie firmy, dokonywane za pośrednictwem podmiotów z krajów OECD przez podmioty z innych państw.

Podczas dzisiejszych prac w komisji sejmowej odrzucono poprawki do projektu noweli ustawy o VAT dotyczące pierwszej tarczy antyinflacyjnej. Zmierzały one do wydłużenia obniżki akcyzy m.in. na paliwa do czasu, aż inflacja spadnie w okolice celu inflacyjnego.

PR24, akg

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem