more_horiz
Gospodarka

Inflacja na świecie. Zdecydowana większość inwestorów spodziewa się jej dalszego wzrostu

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 11:46
92 proc. inwestorów spodziewa się, że wojna na Ukrainie spowoduje dalszy wzrost inflacji - wynika z badania banku UBS. Ponad połowa z nich uważa, że inflacja będzie trwała przez dłuższy czas.
92 procent inwestorów przewiduje dalszy wzrost inflacji.
92 procent inwestorów przewiduje dalszy wzrost inflacji.Foto: Shutterstock/Rawpixel.com

Biuro analiz banku UBS poinformowało o wynikach swoich badań dot. nastrojów inwestorów na 14 światowych rynkach. Wynika z nich, że 92 proc. inwestorów spodziewa się dalszego wzrostu inflacji, "a połowa z nich" uważa, że inflacja będzie trwała przez "dłuższy czas".

"Zdaniem połowy ankietowanych inwestorów zmienność na rynku jest większa niż zwykle. Większość inwestorów przewiduje negatywny wpływ wojny na gospodarkę, przy czym 66 proc. oczekuje wyższych cen energii, 64 proc. spodziewa się większej niestabilności na świecie, a 60 proc. obawia się nasilenia ataków cybernetycznych" - poinformowali analitycy.

Inwestorzy zaniepokojeni sytuacją

Jak wskazano, badani inwestorzy "nie dokonują jeszcze korekt w swoich portfelach, ale są gotowi to zrobić w przypadku dalszego spadku rynku". "Wielu z nich jest obecnie bardziej skłonnych do rozważenia zakupu złota, akcji krajowych i ropy naftowej, podczas gdy technologia i energia pozostają najbardziej atrakcyjnymi sektorami w obecnym otoczeniu rynkowym" - dodaje UBS.

"Inwestorzy na całym świecie są wyraźnie zaniepokojeni osobistymi i gospodarczymi skutkami jednego z największych kryzysów humanitarnych od dziesięcioleci" - skonstatowało UBS. Chociaż "trudno ocenić długoterminowe implikacje gospodarcze wojny na Ukrainie", to "większość inwestorów pozostaje optymistami" w kontekście perspektyw dla rynku akcji i "jest pewna swojego dobrze zdywersyfikowanego portfela inwestycyjnego".

Czytaj także:


Badanie UBS zostało przeprowadzone na próbie 2 644 inwestorów (posiadających co najmniej 1 mln dolarów w aktywach inwestycyjnych) i 1 084 właścicieli firm (o co najmniej 1 mln dolarów rocznego przychodu i co najmniej jednym pracownikiem poza sobą). Badanie przeprowadzono w okresie od 30 marca do 22 kwietnia 2022 roku. Próba globalna została podzielona na 14 rynków: Argentyna, Brazylia, Chiny, Francja, Niemcy, Hongkong, Włochy, Japonia, Meksyk, Singapur, Szwajcaria, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Wielka Brytania i USA.

PolskieRadio24.pl, PAP, md

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem