W czerwcu GPW przejmie giełdę w Armenii. Podpisano porozumienie

Warszawska Giełda Papierów Wartościowych deklaruje podpisanie w czerwcu umowy kupna akcji armeńskiej giełdy - Armenia Securities Exchange AMX. 65,03 proc. akcji sprzeda GPW Armeński Bank Centralny. Porozumienie w tej sprawie podpisano na szczycie w Davos.

2022-05-24, 16:55

W czerwcu GPW przejmie giełdę w Armenii. Podpisano porozumienie
Kapitalizacja 371 spółek krajowych notowanych na głównym rynku w grudniu 2022 r. wyniosła 574,7 mld zł (122,5 mld euro).Foto: Shutterstock/MOZCO Mateusz Szymanski

W ubiegłym tygodniu zarząd i rada nadzorcza Giełdy Papierów Wartościowych zgodziły się na kupno 65,03 proc. udziałów w armeńskiej giełdzie Armenia Securities Exchange. Cena zakupu to 826 mln 297 tys. 550 dramów armeńskich, czyli prawie 8,5 mln zł.

Centralny Bank Armenii (CBoA) obecnie posiada 90,05 proc. udziału w kapitale zakładowym AMX.

Jak podała wtedy GPW, po zakończeniu transakcji AMX będzie miała 148 akcji własnych, stanowiących 9,95 proc. udziału w kapitale zakładowym spółki, CBoA będzie miał 372 akcje, stanowiące 25,02 proc. kapitału spółki, a GPW będzie miała 967 akcji, kontrolując 65,03 proc. kapitału giełdy.

Negocjacje trwały od 2020 roku

GPW we wrześniu 2020 roku podpisała porozumienie z CBoA w sprawie negocjacji zakupu większościowego pakietu akcji AMX. Warszawska giełda informowała wtedy, że zamierza aktywnie włączyć się w zarządzanie i inicjatywy rozwojowe giełdy w Armenii.

REKLAMA

 Przejmujemy nie tylko 65 proc., ale przede wszystkim przejmujemy pewną odpowiedzialność za ormiański rynek kapitałowy  powiedział we wtorek Marek Dietl, prezes GPW, o podpisanej w Davos umowie z armeńską giełdą.  Chcemy pokazać, że jesteśmy w stanie wesprzeć rynki kapitałowe na etapie nieklasyfikowanym czy frontiers. Chcemy pokazać, że potrafimy stworzyć wartość dodaną. Liczymy na to, że to nam otworzy możliwości kolejnych akwizycji wśród rynków mniej rozwiniętych  mówił Marek Dietl. 

Co polska giełda może dać armeńskiej

Prezes powiedział również, że głównym celem jest przeniesienie doświadczeń z tych 30 lat polskiego rynku kapitałowego na grunt ormiański, a szerzej  na grunt południowego Kaukazu, bo Armenia odgrywa niezwykle ważną rolę jako państwo pomiędzy różnymi przepływami kapitałowymi tego regionu. – Chociażby siedziba Federacji Giełd Euroazjatyckich jest w Erywaniu – dodał Marek Dietl.

Podkreślił też, że GPW patrzy na tę inwestycję jako na długoterminowe partnerstwo. – O ile geopolityka nie przeszkodzi, to mamy bardzo konkretny plan przygotowany przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, co musi się stać na ormiańskim rynku kapitałowym, żeby był Szwajcarią Euroazji – powiedział Dietl i wskazał, że wybór Davos na podpisanie umowy to nie przypadek.

Parafowanie umowy odbyło się w obecności prezydenta Polski Andrzeja Dudy oraz prezydenta Armenii Wahagna Chaczaturiana.

REKLAMA

Kupujemy nie tylko AMX

W wyniku transakcji GPW pośrednio obejmie kontrolę nad Central Depository of Armenia (centralnym depozytem papierów wartościowych w Armenii, CDA), w którym AMX ma obecnie 100 proc. udziałów w kapitale zakładowym.

Czytaj także:

GPW poinformowała, że strony, które podpisały porozumienie w sprawie transakcji, zadeklarowały, że w czerwcu 2022 roku zawrą następujące umowy związane z transakcją: umowę nabycia akcji, umowę wspólników pomiędzy GPW, CBoA oraz AMX.

Warszawska giełda jest posiadaczem znaczącego pakietu akcji giełdy w Kijowie.

REKLAMA


PAP/polskieradio24/PKJ


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej