Więcej pociągów na wakacje. Znamy nowe propozycje PKP Intercity

2022-06-01, 17:05

Więcej pociągów na wakacje. Znamy nowe propozycje PKP Intercity
Rozkład jazdy, który będzie obowiązywać przez całe wakacje wejdzie w życie w niedzielę 12 czerwca.Foto: PKP IC

Spółka PKP Intercity poinformowała, że w okresie wakacyjnym każdego dnia na tory będzie wyjeżdżać średnio 436 pociągów PKP Intercity - o 11 więcej niż w ostatnim roku przed pandemią. Pasażerowie będą mieli do dyspozycji dodatkowe połączenia sezonowe, które ułatwią dojazd do najpopularniejszych ośrodków turystycznych w Polsce.

Rozkład jazdy, który będzie obowiązywać przez cały okres wakacji wejdzie w życie w niedzielę 12 czerwca.

Przybędzie nowych połączeń

Jak informuje spółka, tegoroczna oferta PKP Intercity na wakacje przynosi nie tylko więcej pociągów niż rok temu, lecz także więcej niż w czasie ostatnich wakacji przed pandemią. Latem 2019 roku przewoźnik uruchamiał każdego dnia średnio 425 pociągów, w te wakacje liczba ta wzrośnie do 436.

Tego lata podróżni będą mieć do dyspozycji 27 par połączeń pomiędzy Warszawą a Trójmiastem. To wzrost o 3 pary od 2019 roku, a czas przejazdu dla najszybszych pociągów poprawi się o około 26 minut. Mieszkańcy stolicy będą mieć do wyboru także więcej par pociągów z i do Kołobrzegu. Podróże na tej trasie będą teraz ponad 20 minut krótsze.

Warszawę i Lublin połączy tego lata 15 par pociągów z czasem przejazdu około dwóch godzin.

Pociągi sezonowe

Wraz z początkiem szkolnych wakacji na tory wyjadą codzienne, dodatkowe pociągi sezonowe ułatwiające dojazd nad morze z różnych rejonów Polski. PKP Intercity uruchomi także kilka nowych połączeń w wakacyjne weekendy.

Więcej pociągów będzie jeździć do Kołobrzegu. W miesiącach letnich pasażerowie będą mieć do dyspozycji drugie połączenie Express InterCity Premium z Krakowa przez stolicę i Trójmiasto na Pomorze Środkowe. Kraków i Kołobrzeg, kursując przez m.in. Łódź, połączy także skład IC Bursztyn. Podobnie jak nowy pociąg IC Krakowianka, który ze stolicy Małopolski do nadmorskiego kurortu pojedzie przez m.in. Katowice i Poznań. Katowiczanie do Kołobrzegu będą mogli podróżować także składem EIC Fregata, a EIC Posejdon zapewni dodatkowy dojazd do Kołobrzegu z Warszawy.

Dodatkową możliwość dojazdu ze Śląska do nadmorskiego kurortu stworzy pociąg TLK Pirat kursujący z i do Bohumina. W wakacyjne weekendy będzie kursować także nocny pociąg IC Słupia, który połączy Kołobrzeg z Łodzią przez Warszawę. Nocny przejazd z Lublina do Kołobrzegu zapewni grupa wagonów włączana do pociągu TLK Ustronie.

Podróże na Hel

Pociągami PKP Intercity będzie można podróżować także na Hel. Sezonowe połączenie ekspresowe EIC Jantar zapewni dojazd z Warszawy. Z Przemyśla - przez m.in. Rzeszów, Kraków, Katowice, Wrocław, Poznań, Bydgoszcz i Trójmiasto - będzie jeździć skład Artus, któremu podniesiona zostanie kategoria z TLK na IC. Począwszy od Krakowa, taką samą trasą pojedzie pociąg TLK Rozewie. Pociąg TLK Mierzeja łączący Hel z Lublinem będzie teraz kursować w porze dziennej, a nie nocnej, jak do tej pory. Wakacyjny pociąg będzie odjeżdżać z Lublina po godzinie 8:00 i dojeżdżać na Hel po godzinie 17:00.

TLK Wydmy z Bohumina i TLK Korsarz z Krakowa przez Łódź będą jeździć na Hel, prowadząc jednocześnie grupę wagonów bezpośrednich do Łeby. Warszawę z Łebą połączy pociąg TLK Delfin.

Na okres wakacji PKP Intercity zwiększy także liczbę połączeń do Ustki. Oprócz stałych pociągów IC Przemyślanin oraz IC Szyndzielnia pasażerowie będą mogli skorzystać ze składu IC Gwarek, kursującego z Katowic oraz TLK Jamno z Wrocławia. 

Obydwa pociągi pojadą przez Poznań. Nowością na torach będzie weekendowy pociąg IC Lazur, który umożliwi pasażerom z Łodzi i Warszawy bezpośredni dojazd do Ustki.

Zakopane popularne cały rok

Szczególnie w okresie wakacyjnym wyjazdy do Trójmiasta cieszą się bardzo dużą popularnością. Dlatego w największych szczytach przewozowych PKP Intercity uruchomi dodatkowe pociągi, które zwiększą częstotliwość połączeń między Trójmiastem a Warszawą.

Dodatkowe połączenie do Świnoujścia zyskają mieszkańcy Warszawy, jak również województw łódzkiego, wielkopolskiego i lubuskiego, a to dzięki wydłużeniu relacji pociągu IC Gałczyński, kursującego na co dzień między stolicą a Szczecinem.

Od 25 czerwca na sezon letni wrócą bezpośrednie połączenia do Zakopanego. Warszawę z zimową stolicą Polski połączą pociągi EIC Tatry oraz IC Karłowicz, jak również kursujące w relacji Gdynia-Zakopane- Gdynia TLK Karpaty i TLK Małopolska. Podróżni jadący do zimowej stolicy Polski nie będą korzystać ze stacji Zakopane, a ze specjalnej stacji tymczasowej Spyrkówka. Wszystko ze względu na intensywne prace modernizacyjne na linii kolejowej Kraków-Zakopane, które objęły remont torowiska na stacji Zakopane.

Czytaj także:

Prace remontowe

Prowadzone przez zarządcę infrastruktury prace modernizacyjne wymuszają zamknięcia jednego z torów na bardzo obciążonych ruchem odcinkach Centralnej Magistrali Kolejowej (linia nr 4) i linii kolejowej nr 8. Na pierwszej z nich ruch jednotorowy będzie prowadzony na odcinku Olszamowice-Włoszczowa Północ w okresie od 30 lipca do 3 września. W drugim przypadku jeden z torów na odcinku Niedźwiedź-Kraków będzie wyłączony z ruchu przez cały okres obowiązywania wakacyjnego rozkładu jazdy, czyli od 12 czerwca do 3 września.

Prowadzone prace inwestycyjne i ruch jednotorowy na części trasy wymuszą wydłużenie czasu jazdy pociągów. Te tymczasowe zmiany obejmą połączenia kategorii EIP pomiędzy Warszawą a Krakowem, dla których czas przejazdu będzie do około 40 minut dłuższy oraz na trasie Warszawa-Wrocław, na której składy Pendolino będą jechać do około 30 minut dłużej.

Czytaj także:

Z powodu prac prowadzonych na Centralnej Magistrali kolejowej od końca lipca do początku września, niektóre pociągi, na przykład z Warszawy do Krakowa,  będą jechać wolniej. Kolejarze proszą, by sprawdzać połączenia w rozkładzie jazdy.

Aleksander Pszoniak, PR24, akg

 

Polecane

Wróć do strony głównej