more_horiz
Gospodarka

Polacy ponownie zaczynają oszczędzać. Rośnie liczba kont osobistych w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2022 11:18
Banki obsługują w Polsce już ponad 35,5 mln kont osobistych. Trzymanie pieniędzy na koncie jest przede wszystkim bardziej bezpieczna forma oszczędzania. Sprzyja temu nowa oferta banków, które podnoszą oprocentowanie depozytów - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Pietraszkiewicz prezes Związku Banków Polski.  
W ostatnim czasie banki podniosły oprocentowanie lokat, a to sprzyja zakładaniu rachunków.
W ostatnim czasie banki podniosły oprocentowanie lokat, a to sprzyja zakładaniu rachunków. Foto: Shutterstock/Anton_AVv

- Ogromną ilość pieniędzy, którą w ostatnich latach Polacy trzymali w domach po prostu warto ulokować w miejscach gdzie one będą bezpieczne, gdzie będą pracować - powiedział Krzysztof Pietraszkiewicz.

W ostatnim czasie banki podniosły oprocentowanie lokat, a to sprzyja zakładaniu rachunków.

- W kolejnych miesiącach warto obserwować jak udaje nam się zwalczać inflację, jak kształtują się stopy procentowe banku centralnego, a także banków komercyjnych. Ale zwykle jest tak, że wzrostowi stóp procentowych banku centralnego towarzyszy uatrakcyjnienie oprocentowania depozytów - dodał Pietraszkiewicz.

Jak wskazuje dr Marcin Czaplicki z SGH w Warszawie, samo założenie konta bankowego nie jest równoznaczne z trzymaniem tam środków pieniężnych przez klientów.

- Ze strony banków jest to najłatwiejszy sposób na pozyskanie nowego klienta. Nawet, jeżeli on nie trzyma tam środków to banki już uzyskują do niego kanał dostępu i mogą mu oferować różnego rodzaju usługi - mówi dr Marcin Czaplicki. 

Posłuchaj
02:15 Prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz i dr Marcin Czaplicki z SGH mówią o rachunkach bankowych i oprocentowaniu lokat (Po prostu ekonomia, Jedynka, T Prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz i dr Marcin Czaplicki z SGH mówią o rachunkach bankowych i oprocentowaniu lokat (Po prostu ekonomia, Jedynka, Tomasz Matusiak)

Do niedawna klienci byli bardziej skłonni do większych wypłat środków z kont, ale obecnie to się zmieniło.

- Początek tego roku, a w szczególności luty przyniósł sporą skalę wypłat środków z kont, co związane było z wybuchem wojny na Ukrainie. Teraz sytuacja się ustabilizowała, szczególnie po drugim kwartale, po podwyżkach oprocentowania depozytów i lokat przez wiele banków, środki ponownie zaczęły do nich napływać - podkreślił Czaplicki. 

Najwięcej rachunków osobistych w kraju prowadzi największy bank: PKO BP i Bank Pekao.

***

Tytuł audycji: Po pierwsze ekonomia w ramach pasma Sygnały dnia

Autor: Tomasz Matusiak

Prowadzi: Justyna Golonko

Data emisji: 20.06.2022

Godzina emisji: 6.34


Jedynka/Tomasz Matusiak/PR24.pl/mk