Więcej norweskiego gazu dla UE. Uzgodniono szczegóły współpracy
Rząd Norwegii i Komisja Europejska uzgodniły, że "poszerzą współpracę, aby zapewnić dodatkowe krótkoterminowe i długoterminowe dostawy norweskiego gazu" - głosi komunikat stron wydany po spotkaniu wiceszefa KE Fransa Timmermansa i ministra energetyki Norwegii Terje Aaslanda.
2022-06-23, 18:00
Nadzorujący unijną politykę klimatyczną Timmermans, minister Aasland i komisarz UE ds. energii Kadri Simson podpisali wspólnie oświadczenie, w którym poinformowano też, że sprzedaż norweskiego gazu dla UE w 2022 roku może wzrosnąć o 8 proc., do 122 mld metrów sześciennych.
Komunikat głosi też, że Norwegia pozostanie ważnym dostawcą gazu dla Europy jeszcze po 2030 roku, a UE popiera jej plan zwiększenia eksploatacji złóż ropy i gazu, przy jednoczesnym założeniu, że popyt na gaz spadnie w Unii do roku 2030 o 30 proc.
Reuters przypomina, że UE importuje około jednej piątek zużywanego przez nią gazu z Norwegii, podczas gdy przed rosyjską inwazją na Ukrainę 40 proc. surowca pochodziło z Rosji.
Norweski gaz dla UE. Poziomy ryzyka
Wcześniej w czwartek Timmermans poinformował, że odcięcie dostaw gazu przez Rosję dotknęło 12 państw członkowskich Unii Europejskiej, w tym Polskę, Francję, Włochy, Holandię i Finlandię. Dodał, że dziesięć spośród nich wystosowało "wczesne ostrzeżenie" dotyczące dostaw gazu - pierwszy z trzech poziomów oceny ryzyka ujętych w unijnej strategii bezpieczeństwa energetycznego.
Czytj także:
- Spółka zależna PGNiG kupiła udziały w kolejnym złożu na Morzu Norweskim
- PGNiG zwiększa wydobycie gazu na Morzu Północnym. Otrzymało kolejne cztery koncesje
Kraje UE są zobowiązane do posiadania planów podzielonych na trzy poziomy ryzyka określających zagrożenie przerwania dostaw energii.
Polskie Radio24, akg
REKLAMA
REKLAMA