more_horiz
Gospodarka

Poczta Polska z najlepszym wynikiem od dekady. Chodzi o zysk netto

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2022 12:25
Poczta Polska wypracowała w ubiegłym roku ponad 177 mln zł zysku. - To jej najlepszy wynik od ponad dekady. Czy Poczta Polska wychodzi zatem na prostą? Nic z tych rzeczy – czytamy w środowej "Rzeczpospolitej".
Poczta Polska z przychodami rocznymi na poziomie ponad 6 mld zł należy do największych firm w kraju. Jednak jej wyniki zazwyczaj trudno było nazywać zadowalającymi
Poczta Polska z przychodami rocznymi na poziomie ponad 6 mld zł należy do największych firm w kraju. Jednak jej wyniki zazwyczaj trudno było nazywać zadowalającymi Foto: Shutterstock/Grand Warszawski

"Nierentowne placówki, uciekająca konkurencja w branży paczek, dołujący rynek listów, tysiące pracowników domagających się podwyżek. Wydawałoby się, że sytuacja Poczty Polskiej jest daleka od doskonałości, tymczasem państwowa spółka opublikowała wyniki finansowe za 2021 r., które zaskakują. Operator wypracował bowiem potężny zysk netto i to po słabiutkim 2020 r., który przyniósł firmie aż 119 mln zł straty" – pisze środowa "Rzeczpospolita".

Dziennik informuje, że PP utrzymała wielkość przychodów z lat poprzednich, bo ze sprzedaży wygenerowała 6,3 mld. Jednak z upublicznionych właśnie danych finansowych przedsiębiorstwa za ub.r. wynika, że osiągnęło ono wręcz historyczny zysk netto. Wyniósł on 177,6 mln zł.

Historia firmy bez wysokich zysków

"Ostatni raz dodatnim wynikiem firma kierowana przez Tomasza Zdzikota mogła się pochwalić w 2019 r., choć wówczas było to ledwie 2,7 mln zł" – podaje "Rz".

Gazeta, powołując się na osobę znającą "kulisy działalności operatora", twierdzi, że na dobrym wyniku zaważyło dokapitalizowanie spółki przez Skarb Państwa. Chodzi o 190 mln zł, "m.in. na przyspieszenie cyfryzacji i modernizację sieci sorterów paczek".

Czytaj także:

"Pierwsze dokapitalizowanie od momentu przekształcenia przedsiębiorstwa w spółkę akcyjną w 2009 r. zaważyło na wyniku. Ale nadzwyczajnych zastrzyków było więcej" – informuje "Rz".

Pr24.pl/PAP/PKJ