more_horiz
Gospodarka

Przekształcanie budynków usługowych i handlowych w mieszkalne. Minister Buda zapowiada ułatwienia

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2022 12:38
Liczymy, że dzięki ułatwieniom w przekształcaniu budynków usługowych i handlowych na mieszkalne w krótkim czasie powstanie kilka tys. mieszkań - powiedział minister rozwoju Waldemar Buda. Projekt w tej sprawie ma być w ciągu kilku tygodni rozpatrywany na posiedzeniu rządu.
Minister Buda: chcemy, by czasowo, przez okres 2 lat przy przebudowach tego typu obiektów wyłączyć procesy dotyczące formalności, czyli pozwolenia na budowę i zgłoszenia odbioru
Minister Buda: chcemy, by czasowo, przez okres 2 lat przy przebudowach tego typu obiektów wyłączyć procesy dotyczące formalności, czyli pozwolenia na budowę i zgłoszenia odbioruFoto: Twitter/MR

Podczas konferencji prasowej w resorcie rozwoju i technologii Buda wskazał, że większa popularność pracy zdalnej i zmiana nawyków na skutek pandemii spowodowały, że sporo obiektów handlowych i usługowych dziś liczy straty, część jest niewykorzystywana, część nie ma najemców.

Nowe przepisy

W związku z tym - jak mówił - ministerstwo proponuje zmiany przepisów, które spowodują uelastycznienie wykorzystywania terenów albo obiektów, które dziś są przeznaczone na duże galerie handlowe, powyżej 2 tys. metrów albo na obiekty biurowe.

- Chcielibyśmy, by w dzisiejszych obiektach, oczywiście tam gdzie jest to technicznie możliwe, dochodziło do transformacji tych terenów i obiektów. Samorząd będzie podejmował decyzję i wskazywał uchwałą, który teren pomimo że w planie (zagospodarowania przestrzennego, PAP) lub studium (uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego) jest przeznaczony na usługi lub obiekt handlowy, będzie mógł być poddany konwersji na rzecz mieszkalnictwa -  powiedział minister rozwoju.

Wsparcie dla samorządów

Minister dodał, że samorząd będzie mógł oczekiwać, by 5 proc. mieszkań trafiła do zasobu mieszkań komunalnych samorządu.

Wiceminister rozwoju Piotr Uściński doprecyzował, że samorząd będzie mógł wykupić takie lokale za 50 proc. kosztów ich budowy. - Gmina kupując takie lokale będzie mogła też skorzystać z naszych programów wsparcia - dodał.

- Żeby cały proces usprawnić, chcemy, by czasowo, przez okres 2 lat przy przebudowach tego typu obiektów wyłączyć procesy dotyczące formalności, czyli pozwolenia na budowę i zgłoszenia odbioru, by te prace, które nie naruszają konstrukcji, odbyły się bez zbędnych formalności - podkreślił minister Buda.

Kilka tysięcy mieszkań

- Liczymy, że to rozwiązanie w krótkim czasie przyniesie nam kilka tysięcy mieszkań. Dopingujemy wszystkich tych, którzy mają niewykorzystane powierzchnie, by szli w tym kierunku - oświadczył Buda.

Przekazał, że projekt ma być rozpatrywany w najbliższych dniach na Komitecie Stałym Rady Ministrów. - Myślę, że w ciągu kilku tygodnie będzie to procedowane na Radzie Ministrów i później proces w Sejmie, więc bardzo szybko zamierzamy do tego podejść, przeprocedować - podsumował Buda.

Posłuchaj
00:25 IAR/Szymczakowska. Minister rozwoju Waldemar Buda mówi o przekształcaniu budynków handlowych i biurowych na mieszkalne, które będzie łatwiejsze IAR/Szymczakowska: Minister rozwoju Waldemar Buda mówi o przekształcaniu budynków handlowych i biurowych na mieszkalne, które będzie łatwiejsze (IAR)

W czerwcu projekt ustawy o zmianie sposobu użytkowania niektórych budynków niemieszkalnych na budynki mieszkalne został wpisany do wykazu prac legislacyjnych rządu.

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk