Będą granty na termomodernizację budynków mieszkalnych. Rząd przyjął projekt ustawy
Rząd przyjął projekt ustawy wspierającej poprawę warunków mieszkaniowych. Przewiduje on m.in. wprowadzenie grantu termomodernizacyjnego na głębokie i kompleksowe termomodernizacje.
2022-07-12, 17:20
To realizacja działań związanych z wdrażaniem Krajowego Planu Odbudowy. Według Ministerstwa Rozwoju i Technologii ok. 4 mld zł (855 mln euro) zostanie przeznaczonych na poprawę efektywności energetycznej w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych i na budowę mieszkań dla osób o mniejszych dochodach.
Granty na modernizację
Projekt przewiduje m.in. wprowadzenie grantu termomodernizacyjnego na głębokie i kompleksowe termomodernizacje. Grant ma wynosić 10 proc. kosztów inwestycji.
W projekcie jest też mowa o grancie OZE polegającym na wsparciu inwestorów dokonujących zakupu i montażu odnawialnych źródeł energii w swoich budynkach, co pozwoli na częściową lub całkowitą zmianę źródła energii w budynku. Grant ma wynieść 50 proc. kosztów przedsięwzięcia.
Wprowadzony ma być też grant MZG z przeznaczeniem na poprawę efektywności energetycznej w budynkach z mieszkaniowego zasobu gminy.
REKLAMA
Blisko 4 mld euro na budowę i modernizację
"Projekt realizuje dwa kamienie milowe KPO, co umożliwi nam w najbliższych miesiącach złożenie wniosku do Komisji Europejskiej o pierwszą płatność. W sumie na działania dotyczące budowy nowych mieszkań lub poprawy stanu technicznego istniejących budynków w KPO przewidziano 3 955 mln euro. Z tego 855 mln euro będzie miało w swojej dyspozycji Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Pozostałą kwotą będzie dysponował Minister Klimatu i Środowiska realizujący program Czyste Powietrze. Ze swojej puli pieniędzy będziemy budować mieszkania o podwyższonej efektywności energetycznej oraz zmniejszać zużycie energii w istniejących budynkach" - zapowiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, cytowany w osobnym komunikacie.
Wsparcie dla samorządów
Zaproponowano też m.in. dodatkowe bezzwrotne finansowe wsparcie dla realizowanych ze wsparciem z Funduszu Dopłat inwestycji polegających na remoncie mieszkań komunalnych zamieszkanych przez osoby zagrożone ubóstwem energetycznym, pod warunkiem zmiany źródła ciepła na niskoemisyjne.
Przewidziano też wyższe wsparcie dla samorządów w związku z budową mieszkań w podwyższonym standardzie efektywności energetycznej dla osób o umiarkowanych i niższych dochodach.
W Ocenie Skutków Regulacji oszacowano, że w okresie funkcjonowania Funduszu Odbudowy (do 2026 r.) zostaną zrealizowane inwestycje w ok. 6000 budynkach, w tym: inwestycje polegające na głębokiej termomodernizacji w 1275 budynkach, remonty i termomodernizacje w budynkach gminnych ze wsparciem grantu MZG w 1885 budynkach, remonty lokali komunalnych w budynkach poddawanych termomodernizacji lub remontom w 940 budynkach, montaż i uruchomienie instalacji OZE w budynkach wielorodzinnych w 1800 budynkach, montaż i uruchomienie instalacji OZE w nowo budowanych budynkach TBS/SIM w 100 budynkach.
REKLAMA
W ramach wsparcia przedsięwzięć polegających na budowie nowych budynków dla osób o niskich i średnich dochodach przewiduje się budowę 12 tys. 355 mieszkań.
Dla kogo projekt?
Jak wyjasnia rerost o wsparcie będą mogli się ubiegać, w zależności od instrumentu, właściciele i zarządcy budynków mieszkalnych, czyli np. wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie mieszkaniowe, gminy, towarzystwa budownictwa społecznego/społeczne inicjatywy mieszkaniowe, osoby fizyczne, zakłady pracy, związki wyznaniowe itd.
Nabór wniosków do BGK będzie ciągły, a wsparcie otrzymają wszyscy zainteresowani spełniający warunki formalne, aż do wyczerpania przewidywanej puli środków.
Posłuchaj
- Powstanie specjalna aplikacja dotycząca budynków. Wiemy w czym będzie pomocna
- Polski KPO zaakceptowany. Środki trafią w tym roku m.in. na termomodernizację
- Wojciech Jakóbik: Polacy wiedzą, że inwestycje w OZE uniezależniają nas od Rosji
PAP/PR24.pl/mk
REKLAMA