Minister Moskwa o rozmowach z Czechami i Słowacją ws. współpracy przy korzystaniu z terminala FRSU w Gdańsku
- Analizujemy ostateczną przepustowość terminala FSRU. Rozmawiamy ze stroną czeską i słowacką na poziomie operatorów systemu gazowego, by wypracować wspólny model i zwiększyć przepustowość tego terminala - poinformowała w czwartek w Senacie minister klimatu Anna Moskwa.
2022-08-04, 17:41
W Gdańsku planowana jest budowa pływającego terminala gazowego FSRU, który ma być gotowy w 2027 r. - Mówimy o 6 mld m sześc. Tę ostateczną przepustowość terminala analizujemy, bo spada zapotrzebowanie na gaz. Jednocześnie zwróciła się do nas strona słowacka i czeska; prowadzimy [z nimi] rozmowy głównie na poziomie operatorów systemu - naszego Gaz-Systemu - by wypracować wspólny model i wtedy zwiększyć przepustowość tego terminala - poinformowała w czwartek podczas posiedzenia Senatu minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa.
Minister zaznaczyła, że w Polsce zużycie gazu wynosi ok. 20 mld m sześc. i konsekwentnie maleje, szczególnie w sektorze przedsiębiorstw.
- Obserwowaliśmy to już w tamtym roku. W tym roku nadal to zużycie spada i nie jest to tylko kwestia lata. Jeżeli porównamy rok do roku, bo mamy już to porównanie roczne, widzimy, że w różnych sektorach o ok. 20 proc. to zużycie w sposób naturalny spada - stwierdziła Anna Moskwa. Według niej spadek w sezonie jesienno-zimowym to efekt wysokich cen, ale pojawia się też zjawisko zastępowania gazu innymi źródłami.
Gaz-System informował, że planuje umiejscowienie w rejonie Gdańska pływającej jednostki terminala FSRU (ang. Floating Storage Regasification Unit), zdolnej do wyładunku LNG, procesowego składowania i regazyfikacji LNG, a także do świadczenia usług dodatkowych.
REKLAMA
- PGNiG: do Kłajpedy dopłynął kolejny transport amerykańskiego gazu
- Budowa nowego falochronu w Gdańsku dla terminalu LNG. Jest decyzja rządu o wsparciu finansowym
- Redukcje zużycia gazu w UE. Anna Moskwa: Polska jest przeciwna, aby cele takie narzucała KE
Według obecnych planów terminal FSRU mógłby być przystosowany do prowadzenia regazyfikacji na poziomie odpowiadającym około 6,1 mld m sześc. paliwa gazowego rocznie - podała spółka. Z wypowiedzi minister wynika, że ta wartość może się zmienić po rozmowach z sąsiadami z południa.
pr24.pl/PAP/PKJ
REKLAMA