more_horiz
Gospodarka

Bon turystyczny ma zostać przedłużony. Wiemy do kiedy

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2022 13:04
Sejm poparł przepisy przedłużające do 31 marca 2023 r. możliwość dokonywania płatności za pomocą bonu turystycznego. 
Aby zapłacić bonem za usługę turystyczną, trzeba podać osobie przyjmującej płatność m.in. za usługę hotelarską
Aby zapłacić bonem za usługę turystyczną, trzeba podać osobie przyjmującej płatność m.in. za usługę hotelarskąFoto: Shutterstock/Zoran Zeremski

Przepis ten znalazł się w ustawie o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją ekologiczną na rzece Odrze. Za ustawą głosowało 429 posłów, jeden był przeciwny.

Dotychczas obowiązujące przepisy zakładają, że bonem turystycznym można płacić do 30 września 2022 r., a z usług można skorzystać także i po tym terminie.

Do skorzystania z bonu w wysokości 500 zł uprawnionych jest około 6,5 mln beneficjentów świadczenia 500+, dzieci rodziców pobierających świadczenia opiekuńcze za granicą. Na dzieci niepełnosprawne przysługuje świadczenie dodatkowe w wysokości 500 zł.

Przedłużenie ważności bonu

W połowie lipca wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy, że trwają prace nad wydłużeniem czasu, w którym można aktywować dotychczasowy bon.

- Mamy dosyć mocne postulaty ze strony branży, ale nie tylko, żeby jeszcze o miesiąc, czy też dwa, przedłużyć możliwość pobrania tegoż bonu, gdyby się okazało, że duża część jeszcze nie została aktywowana - powiedział wtedy wiceminister.

- To jest program, który jest wyjątkowy w skali europejskiej. Jeżeli chodzi o skalę i mechanizm, jesteśmy, mówię to jako Ministerstwo, dumni z tego, że udało się go wprowadzić - dodał.

Jak płacić bonem?

Aby zapłacić bonem za usługę turystyczną, trzeba podać osobie przyjmującej płatność za usługę hotelarską lub imprezę turystyczną specjalny numer przypisany do bonu, a następnie jednorazowy kod autoryzacyjny.

Jak informuje ZUS, w całym kraju płatność bonami przyjmuje około 27 tysięcy podmiotów. Aktywacja świadczenia odbywa się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Wystarczy, że po zalogowaniu na swoim koncie PUE rodzic uzupełni swoje dane kontaktowe, a następnie aktywuje bon, otrzymując 16-cyfrowy numer. Podczas opłaty bonem należy go podać, po czym opiekun SMS-em otrzymuje indywidualny kod, którym potwierdza transakcję.

Czytaj także:

PR24.pl/ISBnews/PAP/IAR/mk