more_horiz
Gospodarka

USA chcą powstrzymać szpiegostwo przemysłowe i cyberataki. Joe Biden podpisał dokument

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2022 16:07
Prezydent USA Joe Biden podpisał rozporządzenie wykonawcze, nakładające dodatkowe kryteria przy kontroli inwestycji z zagranicy w sektor wysokich technologii i innych wrażliwych branż. Ma to na celu powstrzymanie przeciwników Ameryki - głównie Chin - przed dostępem do danych Amerykanów i wrażliwych technologii.
:      ,   .
Байдэн: ЗША не накіруюць Украіне ракетныя комплексы, здольныя дасягнуць Расіі.Foto: shutterstock.com/BiksuTong

Dokument zobowiązuje Komitet ds. inwestycji zagranicznych (CFIUS) do rozpatrzenia dodatkowych kryteriów, związanych z bezpieczeństwem narodowym przy inwestycjach zwłaszcza w obszary mikroelektroniki, sztucznej inteligencji, biotechnologii, komputerów kwantowych, technologii energetycznych oraz bazy przemysłowo-rolniczej.

Bezpieczeństwo narodowe USA

Komitet będzie musiał dodatkowo wziąć pod uwagę, czy dana inwestycja może stanowić zagrożenie z punktu widzenia prymatu USA pod względem technologii, dostępu obcych podmiotów do danych osobowych obywateli USA, czy odporności łańcuchów dostaw.

Jak podał Biały Dom, dokument uznaje, że "niektóre kraje używają inwestycji zagranicznych, by uzyskać dostęp do wrażliwych danych i technologii dla celów, które szkodzą bezpieczeństwu narodowemu USA".

Co z inwestycjami amerykańskich firm za granicą?

Jak powiedział podczas briefingu dla dziennikarzy wysoki rangą przedstawiciel administracji, choć dekret nie jest wymierzony przeciwko Chinom, "będzie miało znaczenie, skąd pochodzi inwestycja". Dodał też, że choć nie obejmuje on inwestycji amerykańskich firm za granicą, to trwają rozmowy na temat potencjalnych ograniczeń takich inwestycji np. w sektor półprzewodników.

Biały Dom przyznał też, że czwartkowe działania są wynikiem lekcji wyciągniętych z przeszłych doświadczeń szpiegostwa przemysłowego i cyberataków.

Czytaj także:

W sierpniu CNN podał, że alarm w administracji USA wywołały m.in. inwestycje chińskich firm telekomunikacyjnych w sieci znajdujące się w pobliżu baz wojskowych USA, a także wykupowanie ziemi na tych obszarach. Wcześniej społeczność wywiadowcza USA wydała też ostrzeżenie władzom stanowym i lokalnym, radząc ostrożność przy rozpatrywaniu podejrzanie atrakcyjnych ofert z Chin.

- Rozporządzenie wykonawcze prezydenta Bidena podkreśla zwiększającą się troskę CFIUS o ryzyka dla bezpieczeństwa narodowego w kilku kluczowych obszarach (...), jednocześnie podtrzymując otwartą politykę inwestycji w USA - powiedziała sekretarz skarbu USA Janet Yellen.

PR24, akg