Polityka senioralna. Minister Maląg: dbamy o to, aby była oparta na dwóch silnych filarach
- Dbamy o to, by polityka senioralna państwa była oparta na dwóch silnych filarach - wsparciu finansowym i wsparciu aktywności osób starszych. Gdy jesteśmy aktywni, chce nam się żyć - powiedziała minister rodziny Marlena Maląg podczas spotkania z seniorami.
2022-09-28, 15:17
Szefowa MRiPS na PGE Narodowym w Warszawie wzięła udział w Senioraliach organizowanych z okazji przypadającego 1 października Międzynarodowego Dnia Osób Starszych. Złożyła życzenia wszystkim seniorom i zapewniła o wsparciu w ramach rządowej polityki senioralnej.
Minister podziękowała za wychowanie młodego pokolenie w poczuciu poszanowania dla ojczyny. - Mierzymy się z kryzysem bezpieczeństwa, ale każdego dnia dbamy o państwa bezpieczeństwo - zwłaszcza finansowe - zapewniła.
- Dbamy o to, by polityka senioralna państwa była oparta na dwóch silnych filarach. Wsparciu finansowym i wsparciu aktywności. Gdy jesteśmy aktywni, chce nam się żyć - podkreśliła minister.
Działania rządu
Wskazując na najważniejsze działania rządu, przypomniała o przywróceniu wieku emerytalnego, waloryzacji świadczeń emerytalnych, wypłacie trzynastych i czternastych emerytur czy o wprowadzeniu zmian podatkowych.
REKLAMA
- Jeśli chodzi o finanse, mamy trudny rok. Tocząca się wojna na Ukrainie przekłada się na sytuację w Europie i w Polsce. (...) Pomimo trudnej sytuacji nie pozostawimy Polaków, seniorów, polskich rodzin samych sobie. To państwu gwarantujemy. My tę odpowiedzialność podjęliśmy i z tego nas państwo rozliczą za rok w wyborach - powiedziała minister.
Zwróciła uwagę, że programy "Senior plus" i "Aktywni plus" z roku na rok rozwijają się i coraz więcej osób starszych korzysta z tych usług. - Domów i klubów seniora mamy już ponad 1100 - poinformowała szefowa resortu rodziny.
Programy senioralne będą kontynuowane
- Dążymy do tego, żeby Polska była państwem silnym, niezależnym, aby umiała pokazać Europie tę swoją siłę. I my to robimy, ale potrzebny jest silny fundament. Tym silnym fundamentem jest rodzina oparta na tradycyjnych wartościach, dążąca w kierunku rozwoju młodego pokolenia. Życzę nam wszystkim, żeby udało nam się zrealizować ten cel, aby młodzi ludzie, śladem państwa, rozwijali Polskę i pamiętali o tym, że wolność nie jest dana raz na zawsze - podkreśliła minister Maląg.
Obecny na spotkaniu wiceminister rodziny Stanisław Szwed przypomniał, że podczas rządów PiS otworzono ponad 1000 klubów seniora.
REKLAMA
- Jak rozpoczynaliśmy swoją kadencję, było 99 klubów seniora. Teraz jest ponad 1100. W okresie rządów Prawa i Sprawiedliwości przybyło 1000 klubów - powiedział wiceminister rodziny.
- Najważniejsze jest zapewnienie państwu bezpieczeństwa na okres jesienny i zimowy. Robimy wszystko, żeby poprzez tarcze solidarnościowe, dodatki, obniżenie cen to wszystko było spełnione. To możemy państwu zagwarantować - dodała.
Przewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny Urszula Rusecka podziękowała seniorom za ich poświęcenie w walce o wolną Polskę.
- Państwo jesteście tym pokoleniem, które wywalczyło dla nas wolność. To, że my żyjemy w wolnym kraju, to jest zasługa państwa. I to państwu należy się ogromna nasza wdzięczność - powiedziała.
REKLAMA
Zaproszeni seniorzy mogli zaprezentować na scenie swoje zdolności artystyczne, a także na specjalnie przygotowanych stoiskach pokazać swoje własnoręczne wykonane regionalne wyroby. Swoje stoiska zaprezentowali m.in.: Dzienny Dom Seniora Plus w Ostrołęce i w Madziarni, a także Kluby Seniora Plus z Osiecka, Wojkowic i Sztumu.
Międzynarodowy Dzień Osób Starszych obchodzony jest 1 października. Został ustanowiony 14 grudnia 1990 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.
- Senioralia - okazja do spotkań i wymiany doświadczeń
- "Czternastka" możliwa także w przyszłym roku? Marlena Maląg o planach rządu
- Marlena Maląg: ważne jest to, żeby dobrze pracując, otrzymywać godne wynagrodzenie
PAP/IAR/PR24.pl/mk
REKLAMA
REKLAMA