Stopy procentowe bez zmian. RPP zdecydowała

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu nie zmieniła stóp procentowych - poinformował Narodowy Bank Polski. Główna stopa procentowa NBP, stopa referencyjna, wynosi nadal 6,75 proc.

2022-11-09, 18:53

Stopy procentowe bez zmian. RPP zdecydowała
W Polsce przewidujemy, że jeszcze w styczniu, lutym może być wzrost cen związany ze zmianą cen regulowanych - powiedział szef NBP Adam Glapiński.Foto: Narodowy Bank Polski/Twitter

Jak poinformował po posiedzeniu Rady bank centralny, obecnie główna stopa procentowa NBP, stopa referencyjna, wynosi 6,75 proc. (przed rozpoczęciem cyklu podwyżek wynosiła 0,1 proc.). Stopa lombardowa wynosi 7,25 proc., stopa depozytowa - 6,25 proc. Stopa redyskontowa weksli wynosi 6,8 proc. a stopa dyskontowa weksli - 6,85 proc.

Rada Polityki Pieniężnej do tej pory podnosiła stopy procentowe 11-krotnie. Cykl podwyżek rozpoczął się w październiku 2021 r.

W tym roku podwyżek stóp nie było jedynie w sierpniu, kiedy RPP nie zbierała się z powodu przerwy urlopowej, oraz w październiku, kiedy Rada zdecydowała się nie zmieniać poziomu oprocentowania w NBP. 

Z czego wynika wzrost inflacji?

NBP przypomniał w informacji po posiedzeniu RPP, że inflacja CPI w Polsce – według szybkiego szacunku GUS - wzrosła w październiku 2022 r. do 17,9 proc. rdr. "Wzrost inflacji w ostatnich miesiącach wynikał w znacznej mierze ze stopniowego przenoszenia wysokich cen surowców na ceny dóbr konsumpcyjnych. Wysokie ceny surowców znalazły odzwierciedlenie we wzroście cen żywności i energii. Jednocześnie zwiększały one także koszty funkcjonowania przedsiębiorstw, co - w warunkach nadal relatywnie wysokiego popytu – skłaniało firmy do podnoszenia cen dóbr konsumpcyjnych i przyczyniało się do zwiększenia inflacji bazowej" - ocenił bank centralny.


Posłuchaj

Piotr Bujak, główny ekonomista banku PKO BP prognozuje, że RPP nie podniesie stóp procentowych ( komentuje trafnie, jeszcze przed decyzją RPP) ("Ekspres Gospodarczy" Błażej Prośniewski PR1) 6:27
+
Dodaj do playlisty

 

Wskazał, że inflacja bazowa była także podwyższana przez efekty utrzymujących się - pomimo ich stopniowego łagodzenia - zaburzeń w globalnych łańcuchach dostaw. "W dalszym ciągu ograniczająco na dynamikę cen konsumpcyjnych oddziaływała natomiast Tarcza Antyinflacyjna" - zauważono.

Posłuchaj

REKLAMA

Posłuchaj

Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek komentuje decyzję RPP w sprawie stóp procentowych. (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

RPP: inflacja pozostanie wysoka

Zwrócono uwagę, że Rada ocenia, iż spodziewane osłabienie koniunktury w otoczeniu polskiej gospodarki wraz z zacieśnieniem polityki pieniężnej przez główne banki centralne będzie wpływać ograniczająco na globalną inflację i ceny surowców. "Osłabienie koniunktury światowej będzie także obniżać dynamikę wzrostu gospodarczego w Polsce. W takich warunkach dotychczasowe istotne zacieśnienie polityki pieniężnej NBP będzie sprzyjać obniżaniu się inflacji w Polsce w kierunku celu inflacyjnego NBP (2,5 proc. z przedziałem odchyleń w wysokości +/- 1 pkt proc. - PAP)" - wyjaśniono.

"Jednocześnie ze względu na skalę i trwałość odziaływania obecnych szoków, które pozostają poza wpływem krajowej polityki pieniężnej, w krótkim okresie inflacja pozostanie wysoka, a powrót inflacji do celu inflacyjnego NBP będzie następował stopniowo" - dodano.

Czytaj także:

Posłuchaj

REKLAMA

Posłuchaj

Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek - o malejącym prawdopodobieństwie dalszych podwyżek stóp procentowych praz RPP. (IAR) 0:20
+
Dodaj do playlisty



PR1/PR24/IAR/PAP/AKG/Błażej Prośniewski/sw


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej