Wakacje kredytowe okazały się realną pomocą dla polskich rodzin. Z rozwiązania rządowego można jeszcze skorzystać
Wakacje kredytowe wprowadzone w tym roku przez rząd pomogły setkom tysięcy rodzin w Polsce dotkniętych przez gwałtowny wzrost stóp procentowych wywołany wysoką inflacją. Zdaniem ekspertów rozwiązanie to było bardzo potrzebne, a banki bez większych problemów realizują składane wnioski.
2022-12-20, 11:43
Uprawnionych do wakacji kredytowych jest w Polsce około 2 mln osób. W praktyce okazało się, że banki do połowy października zaraportowały do bazy Biura Informacji Kredytowej ponad 1 mln rachunków kredytów mieszkaniowych objętych wakacjami kredytowymi, o łącznej wartości 258,1 mld zł. Liczba ta będzie jeszcze rosła, choć już zapewne nie tak dynamicznie, ponieważ rozwiązanie dotyczy okresu 2022-2023.
W tym roku można było zawiesić spłatę czterech rat kredytu. W kolejnym roku będą to kolejne cztery raty.
- Kiedy niektóre rodziny tracą grunt pod nogami, ze względu na te rosnące raty kredytowe, państwo nie może stać bezczynnie. Państwo jest bardzo aktywne - powiedział w sierpniu premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do tematu przyczyn wprowadzenia przez rząd wakacji kredytowych.
Jak dodał, rząd przygotował wsparcie w bardzo szerokiej skali, dotyczące wszystkich kredytobiorców. - Jest to rządowe wsparcie dla kredytobiorców i zapewnimy, aby ono było stosowane w sposób sprawiedliwy, obiektywny. Jest to rozwiązanie adekwatne, na bardzo trudną sytuację geopolityczną, sytuację kryzysu gospodarczego, w którym cała Europa się znalazła. Jesteśmy rządem, który nigdy obywateli nie zostawia samych sobie - powiedział Morawiecki.
REKLAMA
Wakacje kredytowe a banki
Wbrew wcześniejszym obawom banki radzą sobie z obsługą wniosków i realizacją wakacji kredytowych dla swoich klientów.
- Wakacje kredytowe pozytywnie wpływają na jakość portfela kredytów hipotecznych - powiedział na początku listopada prezes Banku Pekao Leszek Skiba. Dodał, że z wakacji korzystają ci, którzy mogliby mieć problem z obsługą kredytów.
Bank Pekao przedstawił wtedy dane dla całego sektora bankowego, z których wynika, że znaczna część klientów wykorzystuje środki z wakacji kredytowych na cele własne, a 25 proc. zaoszczędzone pieniądze wykorzystuje do nadpłacania kredytu.
Zawieszenie spłaty kredytu
Okresu zawieszenia spłaty kredytu nie wlicza się do okresu kredytowania. A to oznacza, że okres kredytowania przedłuża się o miesiące, w których spłata kredytu była zawieszona. W okresie zawieszenia kredytobiorca nie jest zobowiązany do dokonywania płatności wynikających z umowy. Nie płaci więc raty kapitałowo-odsetkowej. Jeśli jednak kredyt jest ubezpieczony, to będzie ponosił w tym okresie opłaty z tytułu umowy ubezpieczenia.
REKLAMA
Wakacje kredytowe to możliwość zawieszenia spłaty nawet 8 rat. To kredytobiorca indywidualnie decyduje o liczbie zawieszonych rat.
Kto może skorzystać z wakacji kredytowych?
Warunek 1 - kredyt w PLN
Z wakacji kredytowych może skorzystać kredytobiorca hipoteczny, który posiada kredyt w PLN. Możliwości takiej nie mają natomiast osoby, które mają kredyty hipoteczne w innych walutach oraz indeksowane lub denominowane do waluty innej niż waluta polska. Za umowę o kredyt hipoteczny uważa się również m.in. umowę pożyczki, o ile jej zabezpieczeniem jest hipoteka lub inne prawo związane z nieruchomością mieszkalną lub została przeznaczona na sfinansowanie niezwiązanego z działalnością gospodarczą lub prowadzeniem gospodarstwa rolnego nabyciem lub utrzymaniem m.in. prawa własności nieruchomości.
Dlatego, jeśli pożyczka hipoteczna została udzielona na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych - konsument może skorzystać z wakacji kredytowych w odniesieniu do takiej pożyczki. W tym celu konsument składa pod rygorem odpowiedzialności karnej stosowne oświadczenie.
REKLAMA
Wakacje kredytowe dotyczą również kredytów hipotecznych refinansujących i konsolidacyjnych. Umowa kredytowa powinna jednak spełniać wszystkie warunki wynikające z przepisów ustawy z dnia 7 lipca 2022 r. o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, w tym również ten, że została zawarta przed 1 lipca 2022 r.
Warunek 2 - Własne potrzeby mieszkaniowe
Wakacje kredytowe dotyczą osób, które nabyły nieruchomość na własne potrzeby mieszkaniowe, czyli po to, by w niej zamieszkać. Nie dotyczą natomiast osób, które nabywają mieszkania na wynajem, zarówno w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, jak i prywatnie. Wakacje kredytowe przysługują tylko na jeden kredyt - właśnie ten zaciągnięty na własne potrzeby mieszkaniowe. Jeśli kredytobiorca ma kredyt na dwie nieruchomości na potrzeby mieszkaniowe, to z wakacji kredytowych może skorzystać tylko względem jednego wybranego kredytu. Wakacje kredytowe przysługują również osobie, która zaciągnęła kredyt na budowę domu, a także na zakup samej ziemi na cele budowlane. Pod warunkiem że kredyt ten został zaciągnięty na własne potrzeby mieszkaniowe.
Warunek 3 - Termin zaciągnięcia i zakończenia kredytu
REKLAMA
Wakacje kredytowe dotyczą kredytów zaciągniętych przed 1 lipca 2022 r., których termin spłaty kończy się co najmniej po upływie 6 miesięcy od tej daty.
Jak skorzystać z wakacji kredytowych?
Na stronie swojego banku można sprawdzić, jaki sposób będzie dla nas najwygodniejszy. Oprócz składania wniosków w oddziałach banki zapewniają także możliwość składania wniosków mailowo oraz przez bankowość elektroniczną. Dzięki temu wniosek możesz złożyć również w dni wolne od pracy.
Ministerstwo Finansów zachęca do złożenia wniosku najpóźniej w dniu spłaty raty.
Więcej informacji na temat rządowych wakacji kredytowych znajdziesz na stronie (https://www.podatki.gov.pl/wsparcie-dla-kredytobiorcow/#jak)
REKLAMA
- Wakacje kredytowe. Prezes Banku Pekao: pozytywnie wpływają na jakość portfela kredytów hipotecznych
- Wakacje kredytowe. Skorzystaj z rządowego wsparcia dla kredytobiorców
- Eksperci: wakacje kredytowe to prawo klienta, banki muszą się z tym pogodzić
PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/mk/kor
REKLAMA