Nieudany zakup w sklepie internetowym? Sprawdź jakie masz prawa jako konsument

Zakup w e-sklepie niesie za sobą pewne ryzyko. Kiedy finalizujemy transakcję online, naszą wiedzę na temat danego asortymentu czerpiemy najczęściej z opisów i zdjęć przygotowanych przez samych sprzedawców. Co jednak zrobić jeśli zakup jest całkowicie nietrafiony?

2023-01-03, 08:00

Nieudany zakup w sklepie internetowym? Sprawdź jakie masz prawa jako konsument
Co zrobić jeśli nasz zakup w e-sklepie okazał się całkowicie nietrafiony?. Foto: Shutterstock/Zivica Kerkez

Robiąc zakupy online często wspieramy się opiniami innych konsumentów, którzy również kupili dany produkt na odległość. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zwrócił niedawno uwagę, że i to może okazać się nie do końca prawdziwe. Szczególnie w okresie przed świątecznym może okazać się, że zakupiony prezent musimy jednak zwrócić. 

Zwrot czy reklamacja?

Jeżeli decydujemy się na zwrot towaru to mamy na myśli sytuację, gdy postanawiamy odesłać zamówiony w sieci produkt bez podawania przyczyny (albo też grzecznościowo informuje sprzedawcę, dlaczego nie chce danego produktu). Sprzedawca ma zaś obowiązek przyjąć paczkę z powrotem i zwrócić nabywcy pieniądze. Umowa kupna-sprzedaży, zawarta online, zostaje wówczas unieważniona.

Z kolei w przeciwieństwie do zwrotu reklamacja dotyczy towarów wadliwych lub niezgodnych z opisem, dostępnym na stronie sprzedającego. Okres obowiązywania gwarancji na dany towar powinien być wskazany w regulaminie sklepu internetowego lub w warunkach zakupu. Bardzo często zdarza się, że długość okresów gwarancyjnych wyznaczają indywidualnie producenci.

Prawo po stronie konsumenta

Zgodnie z polskimi i unijnymi przepisami, każdy konsument, który dokonał zakupu towaru w sieci, ma prawo odstąpić od umowy kupna-sprzedaży bez podawania przyczyny. Wynika to z treści rozdziału 4. Ustawy o prawach konsumenta z 30 maja 2014 r. W akcie tym możemy znaleźć informacje, mówiące o tym, że:

REKLAMA

  • zwrotu towaru, kupionego w sieci, można dokonać w ciągu 14 dni kalendarzowych, licząc od momentu otrzymania przesyłki,
  • klient nie musi uzasadniać chęć zwrotu produktu, kupionego w sieci,
  • możliwość zwrotu w ciągu 14 dni nie zależy od zgody sprzedającego,
  • konsument, który chce odesłać towar, ponosi jedynie bezpośrednie koszty zwrotu (o ile sprzedawca nie postanowi inaczej i nie weźmie kosztów na siebie).

Warto wspomnieć, że polska Ustawa o prawach konsumenta wdraża Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/83/UE z dnia 25 października 2011 r. Akt ten również reguluje kwestie, związane ze zwrotami produktów, kupionych na odległość. Cennym źródłem wiedzy na temat praw konsumenckich jest także Kodeks Cywilny, który często znajduje zastosowanie w sytuacjach spornych.

Jeśli mamy wątpliwości to należy pamiętać, że wiele przydatnych porad prawnych znajduje się na stronach internetowych Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) oraz Europejskiego Centrum Konsumenckiego (ECK, instytucja zajmuje się transakcjami, dokonywanymi za granicą).

"Żonglerka" cenami

Bardzo często wielu konsumentów pada ofiarą nieucziciwych sprzedawców. Kupując na okazyjnej wyprzedaży w e-sklepie okazuje się, że ten sam produkt, ale znacznie taniej mogliśmy kupić w innym internetowym sklepie.  

- Wkrótce wejdą w życie przepisy mające zniwelować nieuczciwe praktyki marketngowe, które zniwelują tzw. żonglerkę cenami. Implementacja Dyrektywy Omnibus będzie m.in. wymuszać precyzyjne podawanie informacji o zmianie cen towaru lub usługi oraz o ich najniższej cenie, która obowiązywała w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki - zapowiedział prezes Chróstny. 

REKLAMA

Jak podaje UOKiK podnoszenie cen na kilka dni przed planowaną wyprzedażą to stwarzanie odpowiedniego tła do pozorowania kuszących obniżek. To nieuczciwy chwyt marketingowy, który ma przekonać konsumenta, że promocja jest bardziej atrakcyjna niż w rzeczywistości. 

Ukryta wada produktu

W świetle przepisów wada ukryta to jest usterka, o której kupujący nie wie w chwili zakupu, a która ujawnia się dopiero w trakcie eksploatacji danego towaru. Może to być zarówno wada fizyczna, jak i wada prawna. Wykrycie ukrytych nieprawidłowości i usterek automatycznie powoduje, że klient ma prawo zwrócić towar i zażądać od sprzedawcy zadośćuczynienia.

Pamiętajmy jednak, aby przed zakupem danego produktu dokładnie sprawdzić opis, bo może się okazać, że sprzedawca dokładnie opis "usterkę" i w tej sytuacji to konsument podejmuje świadomie ryzyko realizacji takiej transakcji.

Warto również pamiętać, że e-sklepy mają prawo odmówić uznania zwrotu towaru. Odmowa jest dopuszczalna w kilku przypadkach, na przykład wówczas, gdy zwracany produkt: został uszkodzony w wyniku użytkowania niezgodnego z przeznaczeniem, ma rysy, wgniecenia lub inne wady, których nie było w momencie wysyłki, został opatrzony opisem, że nie podlega zwrotom z określonych przyczyn.

REKLAMA

Jednocześnie musimy pamiętać, że ustawa o prawach konsumenta wyraźnie wskazuje, że zwrotom nie podlegają: produkty, o których klient wiedział, że nie podlegają zwrotom, dobra nabyte podczas aukcji lub licytacji, towary wykonywane na indywidualne zamówienie konsumenta i zgodnie z jego wytycznymi (są to na przykład: meble lub obrazy, odzież, wyroby cukiernicze itp.), towar używany, produkty, mające krótki termin przydatności, artykuły zapieczętowane lub sprzedawane w pakietach, wielopakach (zapieczętowanych towarów nie powinniśmy otwierać, jeśli zamierzamy je zwrócić).

Wyżej wymienionych produktów nie można zwrócić do e-sklepu, bez względu na powód. Portal kurier-serwis.pl zwraca uwagę, że warto jednak każdorazowo zwrócić się do sprzedawcy z prośbą o indywidualne rozpatrzenie sprawy i możliwości odstąpienia od umowy. Często okazuje się bowiem, że właściciele e-biznesów elastycznie podchodzą do kwestii zwrotów, w zależności od specyfiki zamówienia i przedmiotu wykonywanej działalności.

Czytaj także:

Polskieradio24.pl/UOKiK/kurier-serwis.pl/PAP/IAR/mk

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej