more_horiz
Gospodarka

Projekt dotyczący przeciwdziałania patodeweloperce. Minister Buda: finalizujemy prace nad dokumentem

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2023 16:48
- Jesteśmy na końcowym etapie prac nad projektem rozporządzenia, który ma przeciwdziałać tzw. patodeweloperce - powiedział minister rozwoju Waldemar Buda. Według niego, projekt powinien zostać skierowany do konsultacji jeszcze w lutym.
Zapowiedziane przez ministerstwo zmiany to m.in. zwiększenie minimalnej odległości budynków wielorodzinnych od granicy działki czy odległości między balkonami
Zapowiedziane przez ministerstwo zmiany to m.in. zwiększenie minimalnej odległości budynków wielorodzinnych od granicy działki czy odległości między balkonami Foto: Shutterstock/creator12

Na początku stycznia resort rozwoju zapowiedział zmiany w rozporządzeniu ws. warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, a także zmiany Prawa budowlanego, które mają - zdaniem MRiT - pozwolić na skuteczniejszą walkę z tzw. patodeweloperką.

Trwają konsultacje z ekspertami

Minister Waldemar Buda pytany w środę na konferencji o te rozwiązania, przekazał, że są "praktycznie gotowe".

- Spotykamy się z branżą budowlaną, wykonawczą, z technikami od akustyki. (...) Można powiedzieć, że jest pewnego rodzaju akceptacja dla uporządkowania tej sytuacji" - stwierdził szef MRiT.

Wyjaśnił, że zmiany będą wprowadzone rozporządzeniem, co oznacza krótszy proces legislacyjny. - Zakładam, że jeszcze w lutym pojawi się projekt rozporządzenia do konsultacji, bo jesteśmy na finalnym etapie prac - wskazał Buda.

Szczegóły projektu

Zapowiedziane przez ministerstwo zmiany to m.in. zwiększenie minimalnej odległości budynków wielorodzinnych od granicy działki do 6 metrów oraz odległości między balkonami - do minimum 4 metrów, a w przypadku mniejszej odległości lub balkonów na jednej płycie konieczne ma być stosowanie przegród o odpowiedniej grubości i wysokości.

Resort chce również przeciwdziałać zjawisku, kiedy lokale użytkowe są sprzedawane jako np. lokale inwestycyjne i wykorzystywane jak mieszkania. Po zmianie przepisów powierzchnia lokalu użytkowego ma wynosić 25 mkw., czyli tyle, ile minimalna powierzchnia mieszkania.

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk