Jak wzrosły wynagrodzenia, zatrudnienie i produkcja w styczniu? Znamy dane GUS

2023-02-20, 10:00

Jak wzrosły wynagrodzenia, zatrudnienie i produkcja w styczniu? Znamy dane GUS
Produkcja przemysłowa w styczniu wzrosła o 2,6 procent (licząc rok do roku, rdr) w porównaniu do grudnia 2022 roku.Foto: Shutterstock/Gorodenkoff

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2023 r. wyniosło 6883,96 zł, co oznacza wzrost o 13,5 proc. rok do roku (rdr)- podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze w tym samym okresie wzrosło o 1,1 proc.

Zatrudnienie w styczniu w porównaniu do grudnia wzrosło 0,4 procent, czyli mniej niż się spodziewali pytani przez GUS analitycy, który oczekiwali wzrostu zatrudnienie w styczniu o 1,1 proc.

Ceny produkcji przemysłowej w styczniu 2023 gdy je porównać do grudnia wzrosły o 0,8 procent, gdy eksperci ankietowani przez GUS uważali, że wzrosną więcej, bo o 1,0 proc.

Produkcja przemysłowa w styczniu wzrosła o 2,6 procent (licząc rok do roku, rdr) w porównaniu do grudnia 2022 roku. Podczas gdy analitycy oczekiwali wzrostu produkcji o 4,1 proc. Ale w porównaniu do grudnia, licząc miesiąc do miesiąca (mdm) spadła o 2,5 proc.

W styczniu 2023 roku produkcja przemysłowa wrosła w 21 spośród 34 działów przemysłu - podał GUS.

REKLAMA

Według wstępnych danych wzrost produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano m.in. w produkcji urządzeń elektrycznych – o 31,5 proc., pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 14,7 proc., maszyn i urządzeń – o 11,7 proc., artykułów spożywczych – o 5,6 proc., wyrobów z metali – o 5,2 proc., wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych – o 3,7 proc.

Z kolei spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu ze styczniem 2022 roku, wystąpił w 13 działach, m.in. w produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 20,4 proc., metali – o 18,8 proc., wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 7,6 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 7,2 proc., papieru i wyrobów z papieru – o 5,5 proc.

Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu produkcji o 4,1 proc. licząc rok do roku (rdr)  i spadku o 0,3 procent,  licząc miesiąc do miesiąca (mdm).

Spadek wynagrodzeń w styczniu (mdm) wynikał m.in. z braku ekstra wypłat, jakie miały miejsce miesiąc wcześniej - podał GUS.

REKLAMA

"Spadek przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń w styczniu 2023 r. względem grudnia 2022 r. spowodowany był brakiem dodatkowych wypłat, które miały miejsce w poprzednim miesiącu, tj. premii świątecznych i nagród z okazji Dnia Górnika oraz mniejszą skalą występowania premii rocznych czy odpraw emerytalnych (które obok wynagrodzeń zasadniczych także zaliczane są do składników wynagrodzeń)" - napisał GUS.

Ocena analityków ING BŚ danych GUS

Dane potwierdzają oczekiwania na osłabienie aktywności gospodarczej w I kw. 2023 i stopniowe złagodzenie presji na ceny producenta – podano w komentarzu ekonomistów ING BSK do poniedziałkowych danych GUS.

"Przetwórstwo nadal korzysta z poprawy funkcjonowania globalnych łańcuchów dostaw, co wspiera produkcję w niektórych branżach (m.in. samochodowej, urządzeń elektrycznych, maszyn). Solidne wzrosty także w produkcji farmaceutyków, żywności, tekstyliów i odzieży. Przyśpieszeniu w ujęciu rocznym sprzyjał także korzystny układ dni roboczych. Głębokie spadki w chemii, metalach, produkcji komputerów i drewna, ale częściowo z powodu wysokiej bazy odniesienia sprzed roku w tych branżach" – podano w poniedziałkowym komentarzu analityków ING BSK.

"Dane potwierdzają oczekiwania na osłabienie aktywności gospodarczej w I kw. 2023 i stopniowe złagodzenie presji na ceny producenta, związane ze spadkiem hurtowych cen nośników energii, głównie gazu ze względu na łagodną zimę i spadek popytu na gaz w Europie" – stwierdzili ekonomiści ING BSK.

REKLAMA


PR24/PAP/IAR/sw


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej