Minister rolnictwa: UE powinna wydawać więcej na łagodzenie skutków zawirowań rynkowych
Hiszpania, która obejmie prezydencję w Unii Europejskiej w II półroczu tego roku, jak i Polska zgodziły się, że powinny pojawić się większe środki na różne zawirowania rynkowe - poinformował wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.
2023-03-29, 10:15
- Omówiliśmy stojące przed nami wyzwania. Hiszpania obejmie prezydencję w UE w II półroczu. Zgodziliśmy się, że w UE powinny być większe środki na różne zawirowania rynkowe - powiedział minister Kowalczyk po spotkaniu z ministrem rolnictwa, rybołówstwa i żywności Królestwa Hiszpanii Luisem Planasem.
Dodał, że "jesteśmy odlegli geograficznie, ale jesteśmy przyjaciółmi w UE".
- Polska i Hiszpania miały jako pierwsze zatwierdzone Plany Strategiczne - dodał wicepremier Kowalczyk.
Jak poinformował, dyskusja z przedstawicielami Hiszpanii objęła dwa kluczowe zagadnienia.
REKLAMA
- Mieliśmy dyskusję na temat priorytetów hiszpańskiej prezydencji. Dwa kluczowe zagadnienia w Hiszpanii to zapewnienie żywności i konkurencyjności i zapewnienie jak najwyższych dochodów producentom żywności - dodał wicepremier.
Posłuchaj
- Hiszpania chce współpracować z Polską podczas prezydencji. Poparliśmy przydzielenie środków kryzysowych, żeby pomóc eksportować ukraińskie zboże. Taka mobilizacja rezerw jest uzasadniona. Chcemy pomóc polskim rolnikom - powiedział minister Planas podczas konferencji.
Polski eksport żywności
Według ostatnich danych Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa aż 43,6 mld euro (204 mld zł) uzyskali polscy przedsiębiorcy z eksportu produktów rolno-spożywczych w okresie 11 miesięcy 2022 roku, co oznacza wzrost o 27 proc. w odniesieniu do analogicznego okresu 2021 r.
Do krajów UE wywożono głównie mięso drobiowe (3,0 mld euro), papierosy (2,7 mld euro), produkty mleczne (2,4 mld euro), mięso wołowe (1,6 mld euro), pieczywo i wyroby piekarnicze (1,6 mld euro), karmę dla zwierząt (1,4 mld euro), a także czekoladę i wyroby czekoladowe (1,4 mld euro).
REKLAMA
- Minister rolnictwa: import z Ukrainy nie jest głównym powodem spadku cen zboża
- Dziś w resorcie rolnictwa posiedzenie "okrągłego stołu". Debaty o sytuacji na polskim rynku zbóż
- Eksport żywności dynamicznie rośnie. Ekspert: wyniki świadczą o przedsiębiorczości polskich eksporterów
PR24.pl/IAR/PAP/mk
REKLAMA