Wybór lokalizacji i sfinansowania reaktorów SMR dla Grupy Orlen, to milowy krok w rozwoju polskiej energetyki
Ogłoszenie 6 potencjalnych lokalizacji pod reaktory SMR oraz zapowiedź sfinansowania ich budowy przez dwa banki kontrolowane przez Kongres USA, to przełomowe wydarzenie w polskiej energetyce - powiedział Dawid Jackiewicz, wiceprezes Orlen Synthos Green Energy w programie "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
2023-04-17, 17:00
W opinii gościa audycji warto pamiętać, że początkowo brano pod uwagę nawet 80 potencjalnych lokalizacji pod reaktory SMR dla Grupy Orlen. Dopiero po szczegółowych badaniach dotyczących bezpieczeństwa, infrastruktury, wpływu na środowisko wytypowano 30 lokalizacji.
Ale dopiero badania polskich specjalistycznych i renomowanych instytucji, które dotyczyły: hydrologii, geologii, badań sejsmologicznych, zdecydowano o ogłoszeniu 6 wytypowanych miejsce w naszym kraju do budowy SMR typu BWR300 (7, rezerwowe miejsce nie zostało jeszcze przedstawione, bo prowadzone są jego analizy).
Prezes Jackiewicz podkreślił, że zaprezentowana w ambasadzie USA w Warszawie decyzja o udzieleniu 4 mld USD kredyty na budowę reaktorów SMR, jest równie ważna jak samo ogłoszenie potencjalnej lokalizacji pierwszego reaktora typu BWR300 firmy Hitachi.
EXIM Bank i DFC-1, wspierają od lat amerykańskie inwestycje za granicą i są gwarancją bezpieczeństwa finansowego także tej inwestycji. W opinii Dawida Jackiewicza suma 4 mld USD od obu instytucji finansowych da środki na budowę dwóch pierwszych reaktorów typu SMR.
REKLAMA
Gość audycji podkreślił, że przedstawiona lokalizacje wciąż są potencjalne, bo wiele zależy od decyzji samych mieszkańców. Firma Orlen Synthos Green Energy zapewnia, że udostępni im wszelkie analizy dotyczące bezpieczeństwa, nowych wydatków na infrastrukturę, tworzenia miejsc pracy, zapewnienia wieloletniego dostępu do taniej energii, dużych wpływów podatkowych dla samorządów itp.
Ale ich nastawienie do tej nowatorskiej inwestycji będzie miało równie ważne znaczenie jak badania geologiczne, ekologiczne i sejsmograficzne. Choć Dawid Jackiewicz wyraził nadzieję, że ponieważ zmieniło się na plus nastawienie Polaków do energii atomowej, samorządy będą potrafiły wykorzystać tę ogromną szansę dla nich i całej polskiej energetyki.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadził Błażej Prośniewski.
Posłuchaj
REKLAMA
PR1/PR24/Błażej Prośniewski/SW
REKLAMA